Zkrášlovaní prostor v bezprostředním okolí stanic pražské podzemky pokračuje. Lidé na pražském Opatově budou nově chodit kolem velkoformátové malby s názvem Flora a fauna od Ondřeje Vyhnánka.

Objeví se na objektu nouzového výstupu, který se nachází na začátku Centrálního parku. O umístění takzvaného mural artu rozhodla veřejnost v online anketě pořádané dopravním podnikem (DPP) a městskou částí Praha 11.

Hotovo už v listopadu?

Ankety, ve které veřejnost vybírala ze čtyř návrhů, se zúčastnilo 1491 osob. Námět Ondřeje Vyhnánka zvítězil s převahou 509 hlasů – získal 34 % všech došlých hlasů.

Celková plocha, kterou mural art pokryje, je zhruba 280 m². Na zhotovení díla bude potřeba cca 110 litrů barev. Práce na malbě začnou na konci října a potrvají zhruba měsíc. Hotové dílo bude odhaleno současně se zprovozněním modernizované stanice metra Opatov a nových výtahů, které zde DPP buduje.

Dočká se i zastávka autobusu

„Projekt opatovského murálu je součástí naší snahy vrátit do veřejného prostoru umění. Právě názor veřejnosti tak byl pro výběr díla klíčový a já mám radost, že se nám ji prostřednictvím jednoduché internetové ankety podařilo zapojit,“ řekl Martin Duška, radní Prahy 11 pro dopravu a otevřenou radnici.

„Murál Opatov je sice z pohledu celkové rekonstrukce stanice drobnost, pro cestující směřující k Centrálnímu parku však půjde o výrazný vizuální prvek,“ myslí si.

Praha současně vybrala i velkoformátové murály pro okolí stanic metra Bořislavka a Nové Butovice a autobusové zastávky Spořilov.