Policie v pátek evakuovala domy Ikea nejen Praze, ale i v celé ČR.Vše odstartovalo na Zličíně, kde se půl hodiny po poledni našel u vchodu podezřelý balíček. „Předmět, který vypadal jako nástražný výbušný systém, nalezli zaměstnanci úklidové služby odložený v jednom z odpadkových košů v blízkosti budovy,“ sdělila Deníku Eva Stulíková z ředitelství pražské policie.

Předmět, který nápadně připomínal bombu – a později se potvrdilo, že o nálož připravenou ubližovat lidem skutečně šlo – přemístil pracovník ostrahy do kontejneru v zázemí nákupního centra; do prostor určených k manipulaci s náklady. A na dění ve Skandinávské ulici neprodleně upozornil na lince 158.

Jednalo se opravdu o nálož

Policisté zprvu uzavřeli jen nejbližší okolí a místo zkoumal pyrotechnik; k rozsáhlejší evakuaci lidí z okolních obchodů původně nepřistoupili. Pak se ale potvrdilo, že se opravdu jedná o nálož. „Pyrotechnik nález odborně prohlédl a konstatoval, že jde skutečně o nástražný výbušný systém, který vykazuje znaky možné iniciace. Na místě jej proto bezpečně zlikvidoval a převezl ke zkoumání,“ konstatovala Stulíková.

Třebaže si rozsáhlejší evakuaci nevyžádala ani samotné zneškodnění nastražené bomby, toto zjištění odstartovalo rozsáhlou operaci nejen na Zličíně, ale i u druhé pražské provozovny zmiňovaného obchodného řetězce a posléze po celé ČR. Kromě pražských obchodních domů to znamená také prodejny v Brně a Ostravě. Nelze totiž vyloučit, že útočník či útočníci uložili více bomb.

Přerušení provozu v jednotlivých obchodech trvalo čtyři až téměř osm hodin. "Ekonomické škody zatím úplně přesně vyčísleny nemáme, ale předběžně je odhadujeme na několik desítek milionů korun," sdělil mluvčí firmy Petr Chadraba.

Podle Chadraby firma po pátečních událostech přijala zvýšená bezpečnostní opatření, ale bližší podrobnosti o nich nechce zveřejňovat. "Bezpečnost zákazníků a zaměstnanců je pro IKEA prioritou," řekl mluvčí.

V uplynulých měsících čelil obchodní řetězec Ikea bombovým hrozbám na několika místech Evropy. Nálože explodovaly v Nizozemí, Belgii, Francii a Německu.

Okolnosti případu zkoumají kriminalisté. Dosud neznámý pachatel je podezřelý z obecného ohrožení. Pokud se ho podaří dopadnout a usvědčit, hrozí mu tři až osm let vězení.

ANKETA: Máte obavy v obchodních domech?

Karla F.
Ano, po tom, co se stalo v Ikei, se teď určitě budu bát jít s dětmi na nákupy. Zvláště do velkých obchodních center.

Marie P.
Nevím, lidé se množná chvíli bát budou, to se dá těžko odhadnout.

Peter O.
Nebojím se, ale pokud s dcerou jdu na nákupy, spíše se obávám, že se mi v obchodě ztratí.

Čtěte také: Hořelo centrum Palladium, evakuovány stovky lidí