Vedení radnice Prahy 8 schválilo rekonstrukci významné stavby, jejímž cílem je vracení života do prostoru viaduktu.  „Ústředním prvkem společenského života bude Negrelliho náměstí. V 74 obloucích viaduktu, které se nacházejí na karlínském břehu, vzniknou rozmanité možnosti pro trávení volného času,“ uvádí zástupce starosty Petr Vilgus. „Model pronajímání oblouků nebude založen na čistě tržních principech, aby se z viaduktu nestala druhá Pařížská, tedy předražená ulice bez duše, která Pražany nijak neláká k návštěvě,“ doplňuje.

Bude zachována stávající vegetace

Koncepční studii vyhotovil architektonický ateliér MOBA studio. To počítá s mírným navýšením před prostorem viaduktu. Zároveň bude zachována stávající vegetace, která bude v okolí Negrelliho náměstí doplněna stromořadím mezi parkovacími stáními.  „Koncepční studie byla schválena s podmínkou, že dopravní řešení podél celého projektu zůstane zachováno ve stávajícím stavu vyjma změny vjezdu u Autobusového nádraží Florenc. Nyní tedy připravujeme podklady pro výběrové řízení architektonické soutěže, které vyhlásí pražský magistrát,“ uvádí zástupce MOBA Igor Kovačević.

Rekonstrukce viaduktu by měla být dokončena v roce 2020. Plánovaný rozpočet je 350 milionů korun, které půjdou z pražského rozpočtu.  „Cílem je otevření Negrelliho viaduktu Pražanům podobně, jako se to v minulosti podařilo u chátrajících karlínských kasáren. Ty jsou nyní jedním z kulturních center Karlína nabízející rozhlednu, bar, kino a obrovské pískoviště a v budoucnu možná i bazén,“ doplňuje místostarosta Vilgus.