„My jsme o věci pouze informováni, ale nemůžeme jí zabránit. Problém podle mě neřeší ani magistrát. Myslím, že to neřeší nikdo,“ uvedl radní Prahy 1 Karel Koželuh. Chce prý podat legislativní návrh, který by úřadům udělil větší kompetence, aby mohly vyjádřit souhlas nebo nesouhlas.

Podle mluvčího žižkovské radnice Jana Sotony je řešení problému s ohňostroji na městské policii. S tím se ale úplně neztotožňuje náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

Strážníci mohou jen pokutovat

„Pokud bychom přistihli někoho, jak odpaluje ohňostroj, tak mu opravdu můžeme udělit pokutu až do výše jednoho tisíce korun. Když tak ale bude někdo činit na soukromém pozemku, strážník s tím nemůže nic udělat, pokud ho sám pachatel nevpustí na pozemek,“ popsal Klema postup městské policie.

V některých případech prý strážníci také předávají podnět Českému báňskému úřadu. Ten sám o sobě ale také nic neřeší.

„Našemu místně příslušnému úřadu se hlásí pouze použití pyrotechniky IV. třídy. Domnívám se, že akce místního významu musí hlídat místní úřad nebo policie. Nikdo od nás ohňostroje třídy I. II. a III. neřeší,“ uvedl Oto Kysela z Českého báňského úřadu.

Vyhlášku mnozí porušují

Odpalování pyrotechniky I. a II. třídy zakazuje vyhláška města z roku 1999.

Výjimku tvoří jen několik míst v hlavním městě, mezi něž patří především koupaliště, hasičská a policejní cvičiště a kongresové centrum. Vyhláška neplatí na Silvestra a Nový rok.

Pokud by chtěl někdo i přesto ohňostroj uspořádat, musí si podle Klemy požádat na magistrátu o výjimku. Tu pak musí mít v průběhu akce u sebe. Jinak mu opět hrozí pokuta. Klema občanům vzkázal, že pokud zjistí, že je někde odpalován ohňostroj, mají se obrátit na městskou policii.