Signal festival osvětlil metropoli již popáté a Pražané tak opět vyrazili do ulic na ojedinělou podívanou. Od čtvrtka do neděle mohli navštívit 20 instalací, a to nově na dvou rozdílných trasách. Jedna protínala pražské Vinohrady a druhá centrum města. „Z té vinohradské části se mi nejvíc líbila instalace v Riegrových sadech, kde světelné řetězce měnily barvu podle hudby. Jako každý rok nás zaujalo i náměstí Míru,“ popsala Michaela, která přišla na Signal festival již třetím rokem.

Letošní novinkou bylo také vstupné do čtyřech galerijních prostorů, a to za sto korun. Návštěvníci tak mohli nakouknout například do prostorů Klementina nebo Paláce U Stýblů. Díky vstupnému se tak do vnitřních prostorů netvořily tak velké fronty jako u těch bezplatných. „Signal festival máme rádi, ale je tu každý rok více lidí a ty fronty jsou únavné. Do vnitřních objektů jsme si rádi zaplatili, aspoň jsme nemuseli čekat tak velké fronty jako například u Staroměstského náměstí nebo u kláštera svaté Anežky,“ vysvětlil Honza s přítelkyní.

Fronty do takzvané „octopus garden“ se ale lidem vyplatily. Za rohem kláštera se jim vyjevila zahrada plná světelných deštníků s nejrůznějšími výtvory, které fungovaly především na bázi světla a zvuku. „Zpočátku se nám tu nechtělo čekat, ale opravdu to stálo za to. Strávili jsme tu obdivováním instalací asi půl hodiny a nelitujeme toho. Zároveň jsme vůbec netušili, že se tu takové místo nachází. Pak se nám líbily i siluety na domu v Hybernské ulici,“ uvedl Tomáš, který prošel část festivalu v pátek a část v neděli.

Signal festival v letošním roce představil instalace umělců z celého světa. Nejdelší cestu do Prahy musel absolvovat významný australský umělec Kit Webster, jehož dílo Axiom zazářilo na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kit Webster i někteří další umělci přivezli do české metropole instalace, které slavily úspěch na dalších světových festivalech. Celá polovina instalací měla ale právě na pražském festivalu světla svoji světovou premiéru.

„Našim návštěvníkům jsme přivezli 22 umělců a uměleckých skupin z 10 zemí. Z koktejlu instalací, které jsme zvolili, mám opravdu dobrý pocit a věřím, že si na festivalu našel každý tu svoji. Také doufám, že laťku, kterou jsme si kdysi vytyčili, stále posouváme dál,“ uzavřela programová koordinátorka Signal festivalu Lenka Jiroutová.