VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvaha mu nechyběla. Architekt Černý posadil na střechu Emauz betonové skořepiny

František Maria Černý byl významným českým architektem, který tvořil v dobách první republiky. Do všeobecného povědomí se ale nejvíce zapsal poválečnou dostavbou vybombardovaného Emauzského kláštera na Slovanech. Vytvořil dílo unikátního rozměru a nadčasové kvality, které dodnes přitahuje pozornost kolemjdoucích.

16.11.2017
SDÍLEJ:

Architekt František Maria Černý, věže Emauzského kláštera (Emauzy)Foto: Deník / Cvrčková Klára

Studoval u dvou velikánů české moderní architektury. Vybral si ateliér Pavla Janáka na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a později přešel do ateliéru Josefa Gočára na pražské Akademii. Řeč je o pražském rodákovi Františku M. Černém.

Nové pojetí architektury

Velký vliv na něj měl zejmé-na druhý jmenovaný. Josef Gočár i v poměrně pozdním věku zůstával otevřený novým názorům, a tak zhruba v polovině dvacátých let pronikají do jeho ateliérů puristické a funkcionalistické tendence, které u svých žáků nejen vítal, ale rovněž podporoval.

Aby ne, sám se u svých děl z konce dvacátých let k funkcionalistické vlně přiklání. Josef Gočár tím dokázal vybudovat plodné prostředí pro nastupující vlnu mladých, výrazných architektů, kteří přímo dychtili stavět v moderních formách.

Černý a jeho vrstevníci hledali nejen nové pojetí architektury, ale i její novou úlohu. Snažili se vymanit ze zaběhlých stereotypů a dívat se na úlohu architekta naprosto odlišným způsobem. Imponovala jim práce francouzského architekta švýcarského původu Le Corbusiera. Jeho teze a příklad ve dvacátých letech následovala doslova celá Evropa a ani mladí členové československé avantgardy nebyli výjimkou.

Členem mánesu

V našem prostředí v té době fungovalo několik uměleckých skupin, v nichž se prolínaly teze jednotlivých tvůrců a jejich pohledy na vývoj architektury. Černý navštěvoval architektonickou sekci skupiny Devětsil, ke které se hlásili i jeho spolužáci. Na konci dvacátých let, v době, kdy si progresivní skupina buduje vlastní funkcionalistické sídlo na pražském nábřeží, se navíc stává členem spolku Mánes.

Progresivní budova neuspěla

Odvážný přístup je patrný i na jednom z jeho prvních projektů z roku 1924. Jednalo se o návrh obchodního domu pro Karla Michovského a Holland America Line, který měl být postaven na Václavském náměstí.

Vysokopodlažní budova svým tvarem a výškou sympaticky odkazuje k americkým mrakodrapům, směrem vzhůru se budova kaskádovitě zužuje. Černý navíc navrhuje zajímavé členění oken, které je podobné tomu „chicagskému“. Bohužel tato progresivní budova nakonec nebyla realizována. Naštěstí se stejnou razancí postupuje Černý i v dalších svých projektech. Jen v Praze po sobě zanechal několik neotřelých projektů napřič několika styly i obdobími. František Maria Černý zemřel v roce 1978 v Praze.

Klášter benediktinů na Slovanech (Emauzy) v Praze 24. října 2008.
DOSTAVBA EMAUZSKÝCH VĚŽÍ
Téměř na konci druhé světové války, v noci ze 14. na 15. února 1945, přichází osudný nálet, během nějž si bohužel Spojenci spletli Drážďany s Prahou. Hlavní město zasáhla sprška bomb, které dopadly do prostoru kolem nábřeží, Nového Města a okolí Karlova náměstí. Zanechaly po sobě mnoho škod. Jednou z nich byl i vybombardovaný a následně požárem zachvácený Emauzský klášter, který přišel o své věže. Teprve více než po dvaceti letech od tohoto osudného okamžiku, se v roce 1968 Emauzy dočkaly nového zastřešení.

Namísto dosavadní provizorní konstrukce navrhl František M. Černý zcela moderní betonové skořepiny, na vrchu doplněné o zlaté špičky. Neobvyklou dostavbu Pražané brzy přijali za svou. Dodnes se jedná o jedno z nejodvážnějších architektonických řešení šedesátých let a také připomínku, že stará historická budova a architektura nová si nutně nemusí odporovat. Při procházce po nábřeží si povšimněte drobného detailu, že jedna z věží je o něco menší a subtilnější. Tento prvek je přejat již ze středověké chrámové architektury. Mohutnější věž symbolizuje mužský princip, zato užší a o malinko menší princip ženský.

Architekt František Maria Černý: bytový dům Holešovice (ul. U Městských domů 5-13), 15. listopadu v Praze.
PROJEKTY MĚSTSKÝCH DOMŮ V PRAZE
Ve třicátých letech byla bytová krize v Praze tak citelná, že bylo vypsáno hned několik architektonických soutěží na novou zástavbu. Podmínkou bylo, že půjde o byty úsporného charakteru s malou podlahovou plochou, obvykle se jednalo o jednu až dvě místnosti. Projektů se ujímají mladí funkcionalističtí architekti, kteří v té době souběžně řeší otázku, jak velká by měla být minimální plocha pro důstojné bydlení. Černý se soutěží zúčastňuje se svým kolegou Kamilem Ossendorfem a podle jejich návrhů jsou pak mezi lety 1937 39 realizovány bytové domy v Holešovicích v ulici U Staré plynárny.

V ulici U Městských domů nalezneme podlouhlou obytnou zástavbu z let 1938-39, která má po jedné straně otevřené pavlače, kterými jednotliví nájemníci vcházeli do svých bytů. Toto řešení bylo u městských bytů použito vícekrát a architekti si od něj slibovali zejména lepší hygienu, menší šíření infekčních nemocí apod. Na hygienický standard bylo ostatně dbáno i v dalších aspektech, mimo jiné všechny městské domy byly vybaveny kanalizací, tekoucí vodou a toaletou, která ještě ve třicátých letech nebyla všude v Praze zdaleka samozřejmostí. Zájem o pronájem těchto bytů tak byl skutečně enormní.

MÖLZEROVA VILAMÖLZEROVA VILA NA HANSPAULCV ulici Na Kodymce, kousek od místa, kde si v roce 1937 postavila vilu slavná herečka Lída Baarová, si o rok později nechal postavit moderní vilu tehdejší předseda správní rady pražských elektrických podniků Ing. Eustach Mölzer. Vila v puristickém stylu se staví směrem k parcele na koso, aby měli nájemníci co nejlepší výhled. Architekt Černý věděl, proč ji takto nezvykle komponuje. Z balkonu i z oken ve druhém patře je úchvatný výhled na panorama Prahy. Eustach Mölzer si ale vilu nestavěl pro sebe, nýbrž ji nechal vybudovat jako svatební dar pro svou dceru, od konce třicátých let zde bydleli mladí manželé Oberthorovi.

Život Františka Marii ČernéhoNarodil se v roce 1903 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Josefa Gočára. V počátcích byl silně ovlivněn Le Corbusierem. Představitel funkcionalismu. V jeho poválečné tvorbě se prosadily monumentální a skulpturální rysy.

Autor činžovních domů v Praze-Vinohradech, nemocnice v Kolíně nebo dostavby Emauzského kostela. Navrhl významný neoplastický projekt Úrazové pojišťovny dělnické.

Autor: Kateřina Racková

Místo události:
16.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 29 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha, Kontakt:+420 731 142 038 po-pá 10-17 hodin, e-mail: info@pplstaffort.cz, Kuchař se znalostí mezinárodní kuchyně. Náplň práce: teplá kuchyně, ala carte, bankety. Podřízen šéfkuchaři. Jazykové požadavky: AJ-základní.. Pracoviště: Ppl staffort s.r.o., Na zábradlí, č.p. 205, 110 00 Praha 1. Informace: Inna Kravtsova, +420 731 142 038.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 20 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha nové regranulační linky na plasty, údržba stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - Svojšovice 40, , Prvotní kontakt:, - tel.: 602 564 211, - e-mail: martina.vosahlikova@ahv.cz, , Upřesňující údaje:, - pracovník obsluhy linky na zpracování plastů pod vedením vedoucího provozu, postupně samostatná práce, - celková obsluha linky, její pravidelná týdenní údržba a servis. Pracoviště: Ahv ekologický servis, s.r.o.-svojšovice, 251 63 Strančice. Informace: Martina Vošahlíková, +420 602 564 211.

Řemeslné práce - Automechanik 30 000 Kč

Automechanik Zavedený autoservis ELIT na Praze 4 přijme samostatné automechaniky. Nástup možný ihned.

Doprava a logistika - Řidič nákladních vozidel 7,5t 43 000 Kč

Řidič 7,5t Mechanik, přijmeme řidiče nákladních vozidel 7,5t, pro stabilní pravidelnou práci, nejedná se o sběrnou přepravu. Stáří vozidel je 2 roky. Ke sjednání schůzky nás kontaktujte na uvedený MT v prac. dnech 8-17:00 hod.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda Na Padesátém.
AKTUALIZUJEME
3

Ve Strašnicích se srazil autobus a dvě osobní auta. Na místě jsou zranění

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT