Méně hluku, více služeb a bezpečný provoz. To by mělo zanedlouho nabídnout letiště Točná pod taktovkou nového majitele. Tím se stal vlastník serveru Seznam.cz Ivo Lukačovič, který za parcely zaplatí 160 milionů korun.

Prodej areálu odsouhlasili naúterním zasedání zastupitelé dvanácté městské části. Úřad plánuje peníze z prodeje parcel investovat do rekonstrukce obchodního domu Prior na Sofijském náměstí v Modřanech.

Ne všichni ale byli s průběhem obchodní transakce spokojeni. Nesouhlasné stanovisko zaujali především představitelé opozice, kterým vadilo, že byl průběh prodeje netransparentní. „Výzva na prodej parcel byla umístěna pouze na vývěsce, v časopise Dvanáctka o ní nebyla ani zmínka. Navíc se domnívám, že parcely mohly být prodány za vyšší cenu než tisíc korun za metr čtvereční,” sdělila Deníku představitelka strany Změna pro Prahu 12 Štěpánka Filipová.

Postup prodeje ale naopak hájil místostarosta Martin Štengl (ODS). „Informace o prodeji byly na úřední desce vyvěšeny 14 dní tak, jak ukládá zákon,“ řekl.

Letiště je ve špatném stavu

Proti prodeji protestovali i zástupci Aeroklubu, který v areálu letiště hospodaří několik desítek let. Hlasy odpůrců ale zazněly marně. Zastupitestvo o prodeji rozhodlo sedmadvaceti hlasy. „Hangáry, příjezdové cesty a přistávací plochy se nacházejí ve špatném stavu, a proto by měl také prodej výrazně zlepšit jejich úroveň. Aeroklub ani radnice nemají peníze na opravy letiště,“ uvedl starosta Petr Hána (ODS).

Změnit areál Točná k nepoznání přislíbil i jeho nový majitel. „Na letišti Točná chceme provozovat kolekci historických letadel. Máme přislíbenu prakticky kompletní sbírku Historické letky ČR,“ prozradil nový majitel pozemků. Součástí areálu by měly být také nová asfaltová dráha, lavičky a zeleň.

Lukačovič plánuje opravit na vlastní náklady i veřejnou komunikaci z Cholupic k provozním budovám. Novou podobu by letiště mohlo získat již do dvou let.