„Pražská ODS podpoří výstavbu Národní knihovny na Letné.“ Tento slib dala pražská organizace občanských demokratů voličům. Věta, na kterou upozornil deník aktuálně.cz, je z volebního programu ODS nazvaného „Vize pro Prahu 2006 –2010. I v programovém prohlášení městské rady z loňského roku je zmínka, že magistrát stavbu knihovny podpoří. Dnes, ani ne rok po volbách, už ale ani jeden z dokumentů neplatí. Pražští vrcholní představitelé ODS totiž už knihovnu na Letné nechtějí.

„Názor valné většiny zastupitelů za ODS je, že místo na Letné pro žabí hlen, jak knihovně říkáme, není vhodné,“ řekl místopředseda zastupitelů za ODS David Vodrážka. „Na jedné straně jsou takzvaní odborníci, kteří říkají, že architektonicky to může být. Na druhé straně jsme my…“ upřesnil. Jak se k věci staví primátor Pavel Bém? „Chobotnice dramaticky převyšuje okolní zástavbu, a dostává se tak do přímé, až by se mi chtělo říci arogantní konfrontace s Pražským hradem,“ uvedl Bém. A to přesto, že on sám dříve návrh chválil.

I dalším zastupitelům za ODS se dnes knihovna zdá příliš vysoká, objemná, arogantní a neohleduplná. A to přesto, že o vítězi jednomyslně rozhodla mezinárodní porota odborníků, ve které měl magistrát svého zástupce. Hledají proto jiné místo, kam projekt uklidit. Ve hře je například Strahov či Prosek.

Co k tomu dodat?

Proč se dokumentu, na základě kterého lidé jeho stranu volili, nedrží, primátor Pavel Bém včera nevysvětlil. Na stejný dotaz Bémův stranický kolega Martin Langmajer, který má v městské radě na starosti územní rozvoj, reagoval takto: „Co k tomu dodat?“

Knihovna nekomunikuje

Spor o knihovnu se včera dále vyostřil. Národní knihovna na žádost resortu kultury zrušila plánovanou tiskovou konferenci. S novináři smí komunikovat jen ministerstvo. Na tiskové konferenci naplánované na dnešní den přitom knihovna kromě jiného slíbila dokladovat tvrzení o neúčasti primátora Pavla Béma na hlasováních o nové podobě knihovny. „Komunikaci s médii za Národní knihovnu ČR přebírá dočasně Ministerstvo Kultury ČR,“ uvedlo včera ráno její tiskové oddělení. „Na doporučení ministerstva nemá Národní knihovna do návratu ředitele Vlastimila Ježka ze zahraničí komunikovat s médii,“ vysvětlila mluv čí knihovny Kateřina Nováková.

Ministerstvo kultury to vidí jinak

Ministerstvo situaci podalo jinak. „O pomoc při vyřizování komunikace s veřejností nás požádala knihovna,“ sdělil Deníku mluvčí resortu Daniel Herman. „Máme zájem, aby se situace řešila bez emocí a u stolu. Ministr kultury Václav Jehlička se hodlá co nejdříve sejít s primátorem Bémem,“ uvedl Herman. Podle něj je celá situace otevřená. Ministr Jehlička výstavbu Národní knihovny na Letné nezavrhl.