„Mimořádné jednání je reakcí na mimořádnou neschopnost rady. Návrhy jsou naprosto apolitické. Praha v současné době stojí a nerozvíjí se. Praha 21. století nestojí na tom, že na střechu magistrátu umístíme úly," řekl předseda pražské ODS Filip Humplík. S úly narážel na stáčení medu, kterému primátorka na střeše úřadu asistovala.

Jednání musí svolat primátorka 

Kdy se bude jednání konat, není jasné. Primátorka má nyní 15 dnů, aby jej svolala. Zda na něm bude schválen navržený program, není jasné. Podle zastupitele Jiřího Nouzy budou strany jednat o jeho schválení i se zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Strany vybraly celkem pět témat, které chtějí řešit – stavbu metra D, dostavbu Pražského okruhu, způsob jmenování členů v orgánech městských firem, problém Výstaviště a karty MHD Lítačka. „My se je snažíme opakovaně nastolit na řádných jednáních, ale stávající koalice je pravidelně odmítá," řekl předseda klubu TOP 09 Václav Novotný.

Rada prý ignoruje usnesení zastupitelstva

Rada podle opozičních zastupitelů navíc ignoruje usnesení zastupitelstva, které je nejvyšším orgánem města. Taková situace se prý týká například Výstaviště.

„V dubnu jsme jako zastupitelstvo dali úkol radě, aby podala informace do 30. června 2016, ale rada ten úkol zcela ignoruje," řekl Novotný. Radě proto chtějí znovu uložit, aby zajistila kroky nutné k dostavbě vyhořelého křídla Průmyslového paláce.

Podle primátorky jde o populismus

Podle Krnáčové je mimořádné jednání zbytečné. „Jde o totální nesmysl, frašku a populismus stran, které buď nemají žádný program, nebo se v minulosti podílely na rozkrádání Prahy. Řádný termín zářijového zastupitelstva je 15. září a toto mimořádné se uskuteční jen o pár dnů dříve. Za tuto kampaň ale zaplatíme 250.000 korun," uvedla Krnáčová.

V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STA), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů – zmíněné strany mají 33 hlasů, ale ke klubu ČSSD se přidala zastupitelka Monika Krobová Hášová, která původně kandidovala za TOP 09.

Čtěte také: Pražská opozice chce iniciovat mimořádné jednání zastupitelů