Nebudeme s vámi jednat, urazili jste nás, je to sprostota. S těmito slovy opustili včera vyjednávači z ODS své protihráče. Boj o magistrát se přitvrzuje.

Pražské občanské demokraty rozhořčilo včerejší prohlášení vítěze voleb do magistrátu TOP 09. Těm se zase nelíbí, jakým způsobem potencionální koaliční partner ODS vede vyjednávání.

„Z jednání předáků pražské organizace nabýváme přesvědčení, že její prioritou není změna stylu politiky, ale udržení dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin napojených na ODS a ČSSD,“ uvedla TOP 09 v svém prohlášení.

Proto předseda strany Karel Schwarzenberg společně s kandidátem na pražského primátora Zdeňkem Tůmou v úterý vyzvali premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, aby se vložil do jednání o koalici na pražském magistrátu.

Premiér Nečas vyjednávání odmítl

Vítěz pražských voleb do magistrátu chce, aby se jednání dále vedla za účasti předsedů a místopředsedů stran. Nečas ale vyjednávání tohoto typu odmítl, představitelé pražské ODS podle něj nejsou děti, které je nutné vodit za ruku. Přesto dal svým spolustraníkům ke zvážení zvolení nového pražského vedení.

„V Praze znají můj názor, kam by jednání o koalici v Praze měla vést. Jsem přesvědčen, že by při vyjednávání mělo být respektováno, že pražský volič volil pravicově,“ uvedl Nečas. Podle Tůmy ale vyjednávači TOP 09 mají pocit, že koalice ODS a ČSSD v Praze je velmi pravděpodobná. „V jednáních nevidím dostatečný posun,“ řekl Tůma.

O dalším postupu budou pražští občanští demokratérozhodovat ve čtvrtek.

ČTK A REDAKCE