Nové sídlo radnice Prahy 7 vyjde městskou část oproti původním předpokladům na více peněz. Vládnoucí iniciativa Praha 7 sobě i opoziční ODS však prodražení interpretují po svém.

„V roce 2015 prohlásil starosta (Jan) Čižinský do médií, že radnice vyjde Prahu 7 maximálně na 250 milionů korun. Když jsem si nedávno dával dohromady přehled přímých i nepřímých nákladů, došel jsem už k 406 milionům,“ uvedl v březnu pro server Pražský patriot zastupitel Prahy 7 za ODS Tomáš Bartovský. Podle něj by ze srovnání nákladů na metr čtvereční vyšlo hůře nyní budované sídlo vůči variantám, které prosazovala v předminulém volebním období ODS.

Současné vedení radnice, které dominovalo městské části i v minulém období, koupilo budovu v ulici U Průhonu v roce 2015 za 91 milionů korun. Zakázku na rekonstrukci domu pak získalo předloni konsorcium Metrostav/Geosan, které zvítězilo v soutěži s cenou 214 milionů korun. Navýšení ceny rekonstrukce na aktuálních minimálně 225 milionů zdůvodňuje vedení městské části potřebnými vícepracemi, které byly naplánovány v průběhu stavby - stavebníci zejména museli posílit výztuž skeletu.

Původní částka byla jen hrubým odhadem

Podle představitelů radnice je však především kalkulace nákladů ze strany ODS účelový konstrukt. Čtyři roky starý odhad starosty Čižinského totiž předcházel architektonické i stavební soutěži a byl založen na hrubém odhadu konstrukčních prací.

„Pan Bartovský navíc ve svém výpočtu uvádí cenu s DPH a do ceny rekonstrukce zřejmě započítává různé další pomocné náklady a výdaje na jiné provozy úřadu. Nicméně, i kdyby byl rozpočet na nové sídlo radnice oněch 406 milionů, pořád je to o 90 milionů méně než limit referenda, o kterém ODS tvrdila, že nelze dodržet,“ prohlásil místostarosta Pavel Zelenka (Praha 7 sobě) s narážkou na hlasování z roku 2013 proti plánům tehdejší garnitury v čele s ODS na vybudování nové radnice u Argentinské.

Právě kampaň proti tomuto „miliardovému“ plánu byla tehdy hlavním tématem Čižinského iniciativy, která o rok později vyhrála volby. Loni dokonce Praha sobě uspěla i v boji o magistrát a stala se součástí vládnoucí koalice.

Na Palmovce se stavělo za miliardu

Starosta Čižinský i jeho zástupce Zelenka dnes tvrdí, že zdražení stavby v jejím průběhu o několik milionů ani její prodloužení o rok nejsou vzhledem k „přehřátému“ stavebnímu trhu žádným debaklem.

„Jak vypadají megalomanské miliardové projekty radnic v režii ODS je dostatečně dobře vidět za řekou na Palmovce. Torzo budovy, kterou nikdo nechce, bude Prahu zatěžovat pěkně dlouho a 1,1 miliardy korun utracených z veřejných rozpočtů asi už nikdy neuvidíme,“ dodal Zelenka.