Primátor tak utrpěl výraznou porážku, když pro své záměry ohledně strategického podniku hlavního města nedokázal přesvědčit ani zastupitele ze své vlastní strany. Ti chtějí stejně jako klub TOP 09 výběrové řízení na nového ředitele, který by měl Liche nahradit, jak sdělil včera předseda klubu Ondřej Pecha (ODS). ODS se podle Pechy nezříká zodpovědnosti za dění v podniku. Primátor přitom včera dopoledne uvedl, že zodpovědnost svým postojem, že má být nové výběrové řízení, převzala TOP 09.

Čtěte také: SPECIÁL: Policejní zásah v DPP

V dozorčí radě, ze které rezignovali tři členové za ODS, by podle zastupitelů měl usednout radní pro dopravu Josef Nosek (ODS), se kterým má primátor už několik měsíců neshody. „Další členové budou vybráni později. Valná hromada se uskuteční nejdříve v úterý," doplnil Pecha.

Svoboda s odvoláním Liche, které navrhl jeho stranický kolega a člen dozorčí rady dopravního podniku David Vodrážka, nesouhlasil. Dnes dopoledne naznačil, že by chtěl, aby se klub usnesl na tom, že TOP 09 svým postojem přebrala za dění v podniku veškerou zodpovědnost. Ukázalo se ale, že k tomu nemá u zastupitelů dostatečnou podporu.

Schůzky, která se konala v kanceláři pražského primátora, se kromě zastupitelů účastnili i další členové pražské ODS, například místopředseda pražské organizace Zdeněk Zajíček a ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Situace kolem dopravního podniku eskalovala minulý týden, kdy byl Lich odvolán hlasy ODS i TOP 09. Dozorčí rada mu vyčítala mimo jiné pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek či špatnou komunikaci s dozorčí radou. Lich se proti výtkám ohradil.

Krátce před rozhodnutím rady Lich inicioval podání trestního oznámení na několik lidí kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku. V pondělí z rady rezignovali tři členové za ODS.