„Je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, každý má právo ve svobodné společnosti názor vyjádřit, ale opačný názor nesmí být umlčován," řekl prezident lidem na Albertově. Nálepka či nadávka podle něj není argument, takže by lidé neměli odpůrce islámu a uprchlíků označovat za rasisty.

Příznivci Bloku proti islámu vyzývají k úplnému vytlačení muslimů z Česka a staví se proti přijímání uprchlíků. Na několika letošních akcích zaměřených proti islámu se objevili příznivci neonacistických či krajně pravicových organizací. I dnes bylo na demonstraci několik lidí s krajně pravicovými názory.

Lidé podle Zemana v listopadu 1939 i 1989 vyšli do ulic, aby protestovali proti manipulaci a vnucování jediného správného názoru. Na tato slova reagovali lidé na Albertově výkřiky „Ať žije Zeman". „Tento národ si zaslouží, aby si vládl sám a aby mu nikdo zvnějšku nediktoval, co má, nebo nemá dělat," řekl prezident. Zeman je odpůrcem kvót Evropské unie pro počet přijímaných uprchlíků.

Lidé jsou podle Zemana v otázce uprchlické krize obětí mediální masáže. Své kritiky, kteří při loňském vystoupení Zemana na Albertově křičeli a někteří házeli vajíčka, prezident označil za řvoucí stádo.

Vstřícné publikum

Letos měl Zeman na Albertově vstřícné publikum. Podpořit ho přišlo několik tisíc lidí. Podle policie na Albertov přišly asi 2000 lidí. Část z nich mávala transparenty s nápisem Ať žije Zeman, českými vlajkami i přeškrtnutými vlajkami Evropské unie. Přišlo i několik odpůrců Zemana s transparenty vyzývající ke snášenlivosti, ti ale byli ve výrazné menšině.

Kromě Zemana na akci vystoupili i další řečníci včetně předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky nebo předsedy strany Úsvit – Národní koalice Miroslava Lidinského. Ten například zkritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou a další evropské politiky. Hrozí podle něj, že dovedou Evropu na pokraj zkázy. „Nenechme si vzít naši pravdu a stůjme za naším prezidentem," uvedl.

Kdykoli řečníci vyslovili jméno Zemana, dočkali se potlesku. Naopak kdykoli se zmínili o ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi, který často Zemanovy názory kritizuje, ozval se pískot.

Antizemanovského mainstream

Kvůli akcie Bloku proti islámu a prezidenta dopoledne ochranka odmítla pustit studenty ke studentské pamětní desce na Albertově v Praze. Studenty ochranka nechtěla podle České televizi vpustit zapálit svíčky u desky před 12. hodinou, prezident Miloš Zeman měl přitom dorazit až po 14. hodině. Deska upozorňuje právě na zásluhy studentů na 17. listopadu 1989, který si v úterý Česko připomíná.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka mohli „položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". „Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," uvedl Ovčáček na svém Facebooku.

Nevpuštění studentů k pamětní desce mrzí premiéra Sobotku. „Na druhou stranu policie má za úkol, aby udržela pořádek a bezpečnost. Nechceme, aby docházelo k násilným střetům mezi příznivci jednotlivých názorů," řekl České televizi.

Projev prezidenta Miloše Zemana

Vážení spoluobčané, prosím vás, abychom na zahájení dnešního shromáždění uctili památku obětí islámských teroristických útoků v Paříži minutou ticha.

Děkuji vám. A nyní mi dovolte, abych především poděkoval organizátorům tohoto shromáždění za pozvání, protože bychom si všichni měli v klidu a míru připomenout památku obou 17. listopadů, jak 17. listopadu 1939, tak 17. listopadu 1989. Co tato dvě výročí přes propast času padesáti let spojuje? Myslím si, že jsou to dvě věci.

Za prvé nesouhlas našeho národa s okupací, ať už zjevnou v případě německé okupace, nebo špatně skrývanou, ale existující, v případě okupace sovětské. Tento národ si zaslouží, aby si vládnul sám a aby mu nikdo, opakuji nikdo, z vnějšku nediktoval, co má a co nemá dělat.

Ale druhá vzpomínka na oba 17. listopady je možná stejně závažná. Tehdy lidé vyšli do ulic, aby protestovali proti manipulaci, aby protestovali proti tomu, že je jim vnucován jeden jediný správný názor, že jsou navlékáni do svěrací kazajky názorové uniformy a že nesmějí myslet jinak, než jim předepisuje ten, kdo jimi manipuluje.

Dnes žijeme ve svobodné společnosti, kde vymývání mozků je obtížnější, než bylo v minulosti. Ale to neznamená, že neexistuje. Existuje manipulace, která má spoustu krásných názvů. Řeknu vám jenom tři. Někdo se prohlašuje za „value leaders", čili hodnotové vůdce a prohlašuje o sobě, že právě on je oprávněn říkat nám, jaké hodnoty máme a tedy i jaké nemáme sdílet.

Jiný se prohlašuje za takzvaný opinion leader, tedy za vůdce veřejného mínění. Zpravidla jsou to rádoby elity, které se tímto způsobem snaží pouze zviditelnit, aniž by je kdokoli zvolil a tedy oprávnil k takovému postoji. A to úplně nejstrašnější označení se jmenuje „opinion makers", tedy tvůrci veřejného mínění.

Lidé, kteří se takto nazývají, pohrdají občany, domnívají se, že občané jsou něco jako plastelína nebo něco jako těsto, které je možné hníst do tvaru, který vyhovuje manipulujícímu. My nejsme těsto, my nejsme plastelína, my všichni, kteří jsme se tady sešli, se snažíme myslet samostatně. Byli jsme svědky mnoha a mnoha mediálních masáží, ale jedno bych chtěl zmínit samostatně, protože hýbe celým národem.

Je to mediální masáž týkající se migrační krize. Domnívám se, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům. Že každý má právo ve svobodné společnosti tento názor vyjádřit, ale také že opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo dokonce nadávkami, jako je extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté.

Nálepka či nadávka není argument a prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují. Stejně tak argumentem není řev a právě řev je projevem fašistů, právě řev je projevem stáda, které se zde sešlo minulý rok. Náš národ není xenofobní. V tomto národě, v této zemi žije více než půl milionu cizinců a dokážou najít soužití s naší kulturou, jsou přijímáni přátelsky a nejsou s nimi žádné problémy, naopak naši společnosti prospívají. Ale jejich kultura je plně slučitelná s evropskými hodnotami. Není to kultura vrahů a není to kultura náboženské nenávisti.

Když se ptám, co způsobuje migraci, pak vím, že velká většina těchto ilegálních migrantů jsou mladí, dobře živení muži. A já se ptám, proč tito muži nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu. A pokud přicházejí ze zemí, kde se nebojuje, ptám se, proč nepracují pro svoji vlast a pro její zvelebení, aby jejich země překonala dosavadní zaostalost. Hlas prezidenta republiky má být hlasem národa, nikoli hlasem médií, nikoli jejich mediální troubou. I když přiznávám, že bych měl pohodlnější život, kdybych hlasem médií byl.

Novináři, kteří píší každý den o něčem jiném, aniž by čemukoli rozuměli, by mě vychvalovali, jak krásné projevy pronáším. Ale dostal bych se do rozporu se svým národem. A proto bych vás závěrem chtěl vyzvat: Udělejme všechno proto, abychom i nedále žili ve svobodné společnosti, kde si budeme vážit rozdílnosti svých názorů, kde o nich budeme diskutovat, kde budeme argumentovat, a kde nebudeme podléhat vymývání mozků. Děkuji vám za vaši pozornost a setkám se s vámi opět příští rok. Na shledanou.

Čtěte také: Ochranka nepustila studenty kvůli akci Zemana k pamětní desce