„V úterý jsme podali trestní oznámení kvůli sedmi ztraceným kamenným kvádrům. Zároveň chceme, aby stát památku vyvlastnil,“ zdůraznil Kadrman, jehož asociace tvrdí, že most utrpěl nevratné škody výměnou kamenů v zábradlí. „Je to urážka všech Pražanů,“ řekl k prohlášení asociace ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek.

Mají v rukou důkazy?

Jsme přesvědčeni o tom, že náš podnět je oprávněný. Vlastník nedokáže zabránit soustavnému ničení,“ domnívá se dále Kadrman. Podporuje to tvrzením, že v jednom z dvaatřiceti opravovaných úseků mostu není možné dohledat šestadvacet kamenných kvádrů. „Máme v ruce důkazy o tom, že na těch nejcennějších úsecích nebyl při rozhodování o tom, zda kameny zlikvidovat či zachovat žádný památkář,“ dodává, ale zatím odmítá upřesnit, o jaké úseky se jedná.

Asociace mimo jiné reaguje na alarmující závěry Národního památkového ústavu z osmadvacátého ledna letošního roku. Kvádry umístěné v depozitáři jsou natolik poškozené a špatně zakonzervované, že jejich návrat do pláště nebude možný.