Boj o kácení kůrovcem napadených stromů se ze Šumavy, kde proti sobě stojí ekologičtí aktivisté na straně jedné a vedení Národního parku Šumava a policisté na straně druhé, už zasáhl celou republiku. Angažuje se v něm stále více politiků, ekologů, vědců, lesníků i dalších lidí a demonstruje se nejen na Klatovsku, ale už i v Praze.

Před budovu ministerstva životního prostředí přišli demonstrovat odpůrci i příznivci kácení kůrovcem napadených stromů v biologicky cenných partiích Šumavy. Na demonstraci se sešla asi stovka odpůrců kácení. Přijel ale také autobus s obyvateli Šumavy, kteří zásah proti kůrovci podporují. Na demonstranty dohlížela asi desítka policistů. Obě skupiny spolu komunikovaly a protest se obešel bez vzájemného napadání.

Podají stížnost

Demonstrace odpůrců kácení se konala pod záštitou Hnutí Duha. Její pořadatelé požadují okamžité ukončení kácení smrků v oblasti Ptačího potoka a otevřenou celospolečenskou debatu o poslání parku a rozšíření bezzásahových zón. Žádají také, aby vedení parku respektovalo i názor vědců, kteří nesouhlasí se současným hospodařením na Šumavě.

Asi dvacítka obyvatel Šumavy několik metrů od demonstrantů rozvinula transparenty s hesly jako „Nejsme míň než lýkožrout“ a „Neničte nám domovy“ a vyjádřila podporu řediteli Národního parku Šumava Janu Stráskému. Odpůrci kácení požadují naopak Stráského odvolání. Petr Voříšek z České společnosti ornitologocké na demonstraci oznámil, že jeho organizace kvůli kácení na Šumavě podá stížnost k Evropské komisi, protože zásah údajně neodpovídá ochranným podmínkám programu Natura 2000.

Mezi oba tábory demonstrantů před MŽP se postavila pětice aktivistů s transparentem „Dialog, ne násilí“. Policisté, kteří na akci dohlíželi, konstatovali, že nehrozí slovní či fyzické útoky mezi demonstranty.

Neměli čas přijít

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) má „rozumný pohled na nezásahovou zónu“ přinést diskuse nad novým zákonem o národním parku. Nastartovat ji hodlá 25. srpna, na kdy svolal jednání se zástupci krajů a vědců o tomto dokumentu. Kulatý stůl o aktuálním problému v lokalitě Na Ztraceném chtěl uspořádat i Stráský, který na pondělí pozval vědce, zástupce Hnutí DUHA, starosty, zástupce ministerstva životního prostředí a další zainteresované ke kulatému stolu. Přestože předtím všichni volali po dialogu, se zlou se potázal. „Vzhledem k tomu, že se ze setkání na Modravě ve věci aktuální situace v lokalitě Na Ztraceném, ke kterému jsem pozval na 8. srpna 16 účastníků, omluvila významná část pozvaných, považuji za nutné ho zrušit,“ informoval Deník Stráský. Důvodem omluvy byla ve většině případů přílišná naléhavost termínu. Po zhodnocení situace bude podle vedení parku určen náhradní termín nejméně s týdenním předstihem.

Kácet se bude dál

Zatímco v Praze se demonstrovalo, v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy pokračovala blokáda kůrovcem napadených stromů. Mluvčí aktivistů Vratislav Vozník potvrdil, že blokádníci pokračují v „pavoučí“ taktice, kdy do korun vylezou lezci a lany spojí stromy, aby nemohly být pokáceny. „Někteří zůstanou v korunách i přes noc a budou to hlídat,“ řekl Vozník, proti jehož kolegům opět zasahovali policisté. Uvedla to policejní mluvčí Dana Ladmanová. Ji i její kolegy zřejmě čeká vyšetřování. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka totiž vyzval ministra vnitra Jana Kubiceho, aby prověřil chování policie při postupu proti aktivistům, jeho stranický kolega David Rath dokonce označil chování policistů za brutální.

Přesto všechno pokračuje kácení, s nímž musí vedení parku spěchat, aby nestihl vyletět kůrovec. „Dnes bylo na místě asi devadesát dřevorubců, stejné to bude i v sobotu a v neděli,“ uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Milan Kilián + ČTK

Čtěte také: Kůrovce se chopili politici. Pomůže to?