Festival se zaměřuje především na prostředí gayů a leseb, ale také třeba transsexuálů.

Třebaže organizátoři s nadsázkou slibovali „nejteplejší den v roce bez ohledu na počasí", návštěvnost během reálně nejchladnějšího víkendu letošního léta byla poněkud slabší než loni - odhadem dorazilo kolem 17 tisíc účastníků. Odpůrci se pak počítali spíš na desítky a doma zůstaly i vysloveně horké hlavy; častěji než protesty proti konání akce zaznívaly výtky, že ve jménu tolerance jsou přehnaně propagovány nejrůznější okrajové směry, zatímco hlasy hájící model tradiční rodiny zanikají.

V souvislosti a s duhovým pochodem dohlížely na klid, zajištění veřejného pořádku a plynulost silničního provozu stovky policistů, nebylo ale nutné zklidňovat vážnější incidenty. Policisté nicméně zajistili 11 lidí, kteří pochod narušovali. Několik z nich se jevilo jako přehnaně agresivní, hlavně na náměstí Republiky hrozilo, že by se výměna názorů trojice nesouhlasících s účastníky pochodu mohla přerůst v napadení.

Protest vsedě

Tak daleko ale vývoj událostí nedošel a policisté zasahovali pro neuposlechnutí výzvy. Už na Václavském náměstí zaznívaly výhrůžky účastníkům pochodu, že „shoří v pekle"; slovní ataky policisté, kteří měli informaci, že jejich původci chtějí narušovat shromáždění, vyhodnotili jako podezření z přestupku.

Jiní odpůrci byli naopak příliš pasivní. Na Dvořákově nábřeží policisté zakročili poté, co se osmičlenná skupinka posadila, odmítala odejít a průvodu blokovala cestu. Pokyny k jejímu uvolnění zůstaly nevyslyšeny, a tak zasáhli příslušníci pořádkové jednotky.