U 29 z nich byl dokonce proveden zpětný půlroční monitoring všech čísel, na která se z nich telefonovalo,“ řekl Langer a dodal, že z 19 čísel uvedených pod jeho jménem mu pouze jedno číslo patřilo.

Odposlechy byly nařízeny v době, kdy byl šéfem inspekce Miroslav Borník. Toho odvolal z funkce loni na podzim právě Langer, od policie však odešel až letos v únoru. Podle Langera jsou mezi odposlouchávanými i advokáti. Proti tomu včera protestovala Česká advokátní komora. „Odposlouchávat telefony advokáta, který poskytuje právní služby klientům, s nimiž nutně projednává jejich záležitosti i po telefonu, je nezákonné, a proto nepřípustné,“ říká tajemník České advokátní komory Ladislav Krym.

Podíl na neobvykle vysokém počtu odposlechů, mají ale i státní zástupci a soudci, kteří je povolili. Jejich jména Langer zatím nezná. Podle našich informací začalo již prověřování jejich postupu. Jedná se už o druhou prověrku zákonnosti soudních příkazů k odposlechu. První prověrka byla z „vnějšího podnětu“ a již před několika měsíci o ni požádal Jiří Paroubek.

Před dvěma týdny pak městské zastupitelství začalo i s druhou prověrkou. Zda se zaměří na odposlechy, však nechtěla náměstkyně městského státního zástupce Marcela Kratochvílová konkretizovat. „Při prověrce budeme přihlížet ke všem aspektům,“ řekla Kratochvílová s tím, že není jasné, kdy vyšetřování skončí.