Městská část posílá na úklidové práce lidi odsouzené k aletrnativnímu trestu a má také smlouvu s Armádou spásy. To ale nestačí. Podle radnice, ale i části místních lidí, není problém v nedostatečném úklidu. Nepořádek podle nich způsobují hlavně nedisciplinovaní obyvatelé sídliště.

„Je smutný, že čím více se uklízí, tím je větší nepořádek. Setkali jsme se s případy, kdy lidé vyhodili odpadky z okna, jakmile viděli, že se v ulici uklízí,“ říká místostarosta Prahy 14 Bohumil Sobotka. Problémem jsou i otevřené popelnice a u nich pohozené pytle s odpadky. Podle Sobotky je každý jen trochu silnější vítr rozfouká po okolí.

Část obyvatel viní i radnici Prahy 14. Někde se totiž povalují odpadky ještě od silvestrovských oslav. „Jsem naprosto zhnusen pohledem na své okolí. Odpadky sbírám jednou měsíčně, jelikož se na to nehodlám z okna koukat. Celé sídliště ale obcházet nebudu. Zajímalo by mě kdo je za to odpovědný a kdy dojde k nápravě,“ stěžuje si na webu Prahy 14 obyvatel Černého Mostu Jiří Boháček.

Radnice se hájí tím, že pozemky mají různé majitele, kteří by měli za nepořádek na svých parcelách odpovídat. Odbor životního prostředí ovšem připouští, že při kontrolách se objevily určité nedostatky. „Frekvenci úklidů ale zvyšovat neplánujeme,“ uvedl Sobotka. Radnice spíš uvažuje o střídání tras úklidových služeb tak, aby se dostalo na vícero lokalit.

V dohledné době vznikne pro občany nová služba – schránka MMS. Lidé budou moci nepořádek vyfotit mobilním telefonem a poslat jako důkaz na web městské části.