„Ve středu odpoledne jsem byla s dětmi na procházce kolem řeky a nestačila jsem se divit. Na březích zůstaly po snížení hladiny vody stovky škeblí říčních. Na některých z nich už hodovali ptáci. Mimoto byly břehy plné odpadu, v bahně leželo zábradlí, autosedačka i mnoho dalších věcí,“ řekla Deníku Zuzana Červenková z Dejvic.

Povodí Vltavy však prý pracuje na okamžitém návratu mlžů pod vodní hladinu. „V současných meteorologických podmínkách škeble vydrží na obnažených březích až několik dní, což je čas dostačující na jejich navrácení pod hladinu,“ uvedla tisková mluvčí povodí Petra Krainová. Výskyt škeble říční je podle ní dobrou zprávou. „Jejich výskyt svědčí o zlepšování kvality vody,“ řekla Krainová. „Pracujeme i na odklízení odpadu z břehů, jinak by naše práce nebyla produktivní,“ dodala.

close zoom_in

Voda se vrátí do normálu koncem října. Snížení vodní hladiny nedělá problémy ani rybářům. „Pokud nezůstanou ryby v prohlubních na březích, tak je vše v pořádku. Rybářská stráž ve čtvrtek neshledala žádné závady, a tak nemámese snížením hladiny žádný problém,“ řekl za Český rybářský sraz rybářský hospodář Jindřich Vintr. Kvůli vypuštění modřanského jezu se snížila hladina řeky mezi Vraným nad Vltavou a Modřany o 230 centimetrů, ještě o 20 centimetrů větší úbytek vody nastal pod Hlávkovým mostem po vypuštění jezu v Troji.

Mimo provoz tak zůstanou všechny pražské plavební komory kromě zdymadla u Mánesa. Omezení plavby se netýká pouze lodí s malým ponorem, které se navíc pohybují jen mezi jednotlivými plavebními stupni. Turisté tak o své výletní bárky nepřijdou.