Iniciativa #nejsemprase vznikla loni na jaře během začátku šíření koronavirové nákazy, kdy vyrazilo mnoho lidí z měst na výlety a na turisticky exponovaných místech se začaly hromadit použité kapesníky, obaly od jídla, plechovky nebo plastové i skleněné lahve. Tahle kampaň se také díky podpoře známých sportovců celkem rychle uchytila, kromě osvětové činnosti se konají také pravidelné úklidy a letos se organizátoři zaměří na městské parky.

Zdroj: Youtube

S něčím podobným teď přichází také pražská svozová a úklidová společnost. Podle Pražských služeb se léta nemění seznam pohozených odpadků – kromě výše zmíněných trápí hlavní město především nedopalky od cigaret či nesebrané psí exkrementy. Ale kvůli nemoci covid-19 přibyly nově použité roušky, respirátory a další ochranné pomůcky.

Ekologie? Ne, slušné chování

Edukativní kampaň nazvaná „Není to normální“ se vymezuje proti tomu, že nemalé procent obyvatel vnímá odhazování drobného odpadu jako společensky přijatelné chování.  „Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude zřetelné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor nebo rande,“ přibližuje koncept videí tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Mladý herec ztvárnil v prvním ze šesti spotů, které postupně magistrátní firma zveřejní na sociálních sítích, uchazeče o práci. Možnému budoucímu zaměstnavateli se při pohovoru chlubí, že „strašně, ale rád“ venku zahazuje použité respirátory. Výsledek? Vyrazí s ním dveře a jeho životopis skartují. „Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří,“ uvedl v tiskové zprávě herec z Ulice.

Žižkov není šiškov ani popelníček

V podobném duchu jako Pražské služby s podporou magistrátu apeluje na občany také městská část Praha 3, kde v lednu aktualizovali dřívější kampaň se sloganem „Žižkov není šiškov“ namířenou na pejskaře a výkaly jejich čtyřnohých mazlíčků o to, že Žižkov není ani „popelníček“.

Kvůli „vajglům“ na ulicích radnice zkouší kuřáky přimět k vyhazování nedopalků nainstalováním košů v podobě cigarety. Na území Prahy 3 je takových unikátních popelníků zatím celkem deset.

Praha 3 rovněž natočila video, kde upozorňuje, že „veřejný prostor je náš společný domov“. Účinkující se coby nájemníci v bytě s vizitkou Žižkov chovají, jako by byli například v parku – na podlaze se válí krabičky od jídla, psí exkrement, někdo zase maluje po zdi. Následně je pronajímatel vyhodí ven. Podle vedení městské části radnice každoročně vynaloží 18 milionů korun na úklid veřejného prostoru. „Děkujeme, že uklízíte,“ vkazuje (nejen) Žižkovským závěr klipu.