Radnice chce rozšířením parku zabránit dalšímu zahušťování zástavby a ubývání zeleně. Po devíti letech jednání dostala loni na podzim Praha 9 od vlastníka pozemku OC9 nabídku na odkoupení zelené plochy za 175 milionů nebo dvě třetiny plochy za 60 milionů ovšem s podmínkou, že stavební pozemky u metra Střížkov zůstanou společnosti, která je v maximální možné míře využije k zástavbě.

Park Přátelství na Praze 9. Ilustrační foto.
Má se prodloužit park Přátelství? Praha 9 se zeptá občanů v anketě

Zastupitelé přijali nabídku 

Radnice Prahy 9 se proto loni v listopadu obrátila na obyvatele, aby se v hlasování rozhodli pro jednu ze tří variant.  V anketě hlasovalo 4634 lidí. Pro odkup pozemků bylo  3787 lidí (asi 82 procent hlasujících), odkoupení dvou třetin pozemků zvolilo  205 hlasujících a s odkupem nesouhlasilo 30 hlasujících.

Zastupitelé tedy nabídku firmy přijali loni v prosinci a to s tím, že cena bude vyšší než obvyklá. Radnice si také nechala vypracovat dva posudky. Oba stanovily obvyklou cenu vyšší (první  223,6 milionu korun, druhý 193,3 milionu). Praha 9 pak požádala město o 85 milionů a záměr podpořila primátorka Adriana Krnáčová.

Rekonstrukce parku Přátelství na pražském Proseku v roce 2008.
Park Přátelství z Proseka až na Střížkov? Radnice to plánuje