Na vině jsou roztrhané papírové krytky svislých značek, které řidiče navádí kdodržování pravidel, jež zatím neplatí.

Od minulého týdne se na radnici Prahy 7obrací desítky lidí. Ptají se, zda již zóny začaly platit. „Situaci způsobilo mimo jiné to, že na některým místech došlo vlivem povětrnostních podmínek a vandalů ke zničení krytu značek,“ uvedl mluvčí radnice MartinVokuš.

Zmatek v ulicích

Osituaci se přesvědčil také Pražský deník, který hned několik odkrytých značek ve středu 6.února našel vokolí stanice metra Vltavská. Konkrétně vulicích Podplukovníka Sochora, Janovského, Bubenská, Veverkově nebo Farského. Azmatek řidičů při parkování vnich byl patrný. „Odkryté značení jsem viděl a raději jsem si na internetu vyhledal, kdy zóny začnou platit. Pracuji totiž poblíž Farské ulici vhospodě a zavedení zón mi značně zkomplikuje život. Budu parkovat kdovíkde,“ uvedl ve středu 6.února Deníku Tomáš Ludvík. „Otakových značkách vím. Poradila jsem se proto smanželem a shodli jsme se, že zatím zóny neplatí, tak si jich nebudeme všímat,“ dodala Marie Cihelková zVeverkovyulice.

Strážníci zatím kontrolují pouze odkryté značky

Radnice, městská policie a provozovatel zóny shodně dodávají: ke spuštění zón dojde 1.března. Pokud do té doby bude značení odkryto, jde pouze onedopatření, které bude napraveno.

„Pokuty a botičky kvůli zónám zatím nedáváme,“ uvedl ředitel městské policie sedmého obvodu Jiří Vacek a dodal: „Oproblému vím, jde ojednotlivé značky, které jsou odkryty. Strážníci to kontrolují a pokud nějakou objeví, nahlásí to firmě, která značky instaluje.“

Provozovatelem zóny je společnost Parking Praha, která se stará ioPrahu 1a 2. „Řidiči zmatení být mohou, dopravu ale odkrývání značek neovlivní,“ domnívá se ředitel firmy Karel Jarolímek. Podle něj většinou papír ze značek strhnou zvědaví lidé, a proto probíhají kontroly a opětovné zakrývání.

Po spuštěnízóny bude policienekompromisní

Praha 3podobný problém podle mluvčího radnice neřeší. „Osazení značek je připraveno, samotné cedule ale zatím vulicích nejsou. Chceme je nainstalovat těsně před tím, než zónu spustíme,“ uvedl mluvčí třetí části Jan Sotona.

VPraze 7jsou vsoučasné době osazeny již všechny značky. „Po březnovém spuštění zóny chceme, aby policie byla nekompromisní a věnovala sedmičce zvýšenou pozornost. Nemůžeme si dovolit dobu hájení, protože bude probíhat matějská pouť neboplay-off hokejové extraligy. Máme zkušenosti, že to je zhlediska dopravy nejdramatičtější období,“ dodalVokuš.

Místní doufají ve zlepšení situace

Někteří místní se placené parkování těší. „Parkování pro mě po zavedení zón bude určitě lepší. Jsem místní, takže mám nárok na parkovací kartu a věřím, že vbřeznu zaparkuji omoc lépe než teď,“ dodal Jiří Bartůněk zHolešovic. „Jsem ráda, že budeme mít zóny, protože se mi stalo, že jsem musela parkovat ioněkolik ulic dále, než bydlím. Teď se to zřejmě změní,“ dodala Marie Cihelková.