VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odkládání opravy Karlova mostu by ji ztížilo a prodražilo

Praha - Pavel Kameník, personální ředitel a mluvčí společnosti Stavby mostů Praha, která provádí rekonstrukci Karlova mostu, v rozhovoru pro Deník vysvětluje, proč na památce duní sbíječky, kde končí vyřazené kameny a co most v minulosti nejvíce poškodilo.

19.7.2008
SDÍLEJ:

Dokončuje se první fáze rekonstrukce, která spočívá v opravě části mostu od Malostranského náměstí po schody na Kampu. Současně začíná oprava mostu již nad vodou.Foto: Jan Handrejch

Co se aktuálně děje na Karlově mostě?

Ukončujeme první fázi rekonstrukce, která spočívala v opravě části mostu od Malostranského náměstí po schody na Kampu. Současně začíná oprava mostu již nad vodou a to na takzvané povodní straně Vltavy.

Dunění sbíječek vyvolává rozporuplné reakce. Kdy je používáte?

Při bourání starých vrstev vozovky, které se z důvodu opravy hydroizolace mostu rovněž odstraňují. Je pravda, že se sbíjecí kladiva používají i při rozebírání parapetních zídek složených z pískovcových kvádrů, ale toto se děje pouze v opravdu nutných případech.

Je toto rozebírání šetrné?

Ano, snažíme se, aby porušení pískovcových kvádrů bylo co nejmenší. Musíme si však uvědomit, že při předchozí opravě, nebo opravách, bylo na vyplnění spár nebo dutin použito aktivované cementové malty, která má několikanásobně větší pevnost než pískovec. Proto některé části parapetu lze rozebrat celkem dobře a některé kvádry se musejí oddělovat s použitím elektrického ručního nářadí například příklepové sbíječky.

Jaké množství kamenů musíte z mostu při rekonstrukci odebrat? Co se s nimi děje?

Všechny kvádry, které mají vyhovující technické parametry, se vracejí zpět a to i v případě, kdy je použita třeba jen část kamene na menší kvádr na jiné místo v parapetu. Musí se samozřejmě dodržet původní geometrická skladba. Po rozebrání je kámen označen, změřen a údaje se přenesou do technického paspartu. Po rozhodnutí komise se vyřazené kameny ukládají na palety a ty se odvážejí do střeženého skladu, který má v režii magistrát hlavního města Prahy.

V jakém stavu bude most po rekonstrukci?

Primárním cílem opravy je zlepšení hydroizolačního systému mostu. Karlův most je totiž poškozen nejen tím, že se zde v nedávné historii v době dopravního provozu používala v zimních měsících posypová sůl, ale také tím, že stávající hydroizolace neplní svojí funkci a pískovcové kvádry jsou v podstatě trvale „promáčené“ a díky tomu dochází k jejich postupné degradaci. Po rekonstrukci budou zničené kameny nahrazeny novými a bude rovněž vytvořen nový izolační systém.

Čím je oprava Karlova mostu specifická a jedinečná?

Hovoříme o jedné z našich největších památek. Celou opravu provázejí velké nároky ať ze strany archeologů, či jiných. Oprava probíhá za provozu, jsou velmi omezené přístupy atd. Jednoduše řečeno, celé oprava Karlova mostu je náročná především z organizačního hlediska. Jedinečná je už tím, že se jedná o rekonstrukci jedinečné stavby a také málokdo se může pochlubit, že pracoval na Karlově mostě.

Co by se stalo s mostem v budoucnosti, pokud by nedošlo k právě probíhající rekonstrukci?

Pokud bychom nepřistoupili již dnes k zásadnímu kroku, jakékoliv otálení z hlediska času by vedlo k dalekosáhlejší degradaci pískovcových bloků a oprava, která se musí provést, by byla daleko rozsáhlejší a pochopitelně daleko dražší.

Autor: Jan Puci

19.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba. Ilustrační foto.
6

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Volební kuriozita v Bohnicích. Počet hlasů převyšoval počet vydaných obálek

Posledním okrskem v ČR, kde byly včera sečteny výsledky, byly pražské Bohnice. Počet odevzdaných hlasů tu byl 100,91 procenta. Počet hlasů tu převyšoval počet vydaných obálek. Český statistický úřad na tuto chybu upozornil volební komisi. Příčinu chyby ale nelze zpětně dohledat. Médiím to sdělila mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT