Nejde sice o hromadu zlata ani o mince, ale přesto se jedná o poklad. Skutečně a bez přehánění. Ostatně – v oranici vlastně ležely miliony. Kulturně historickou hodnotu nálezu vyčíslil podsudek Archeologického ústavu Akademie věd ČR na 3,057 milionu korun.

Odměna je deset procent

Deset procent představuje odměna v podobě nálezného, což dělá 305.700 Kč, připomněl ve čtvrtek náměstek středočeské hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši). „U předmětů z drahých kovů se navíc hodnota stanovuje podle ceny materiálu. V tomto případě jde podle Puncovního úřadu ČR o částku 71.399 korun, takže celkem nálezci dostanou 377.099 korun," vysvětlil způsob výpočtu.

Nález je skutečný poklad

Odevzdaný nález se stal majetkem Středočeského kraje. Putoval do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, kde je zatím v depozitáři. Skutečně ovšem jen prozatím! Po odborném vyčištění návštěvníci uvidí poklad v expozici.

Hovořit o pokladu se přitom nerozpakuje ani ředitelka roztockého muzea Zita Suchánková. Velikostí souboru předmětů je pro odborníky skutečným pokladem. „Je to skvělý přínos," komentovala ředitelka budoucí rozšíření expozice. Exkluzivitu nálezu oceňuje i archeolog David Daněček, který je s pokladem z Turska podrobně seznámen. I pro odborníky jde o soubor skutečně unikátní.

Nálezci si odměnu zaslouží

O odměně pro nálezce rozhodli ve čtvrtek středočeští radní. Za odevzdání takové vzácnosti nálezcům právem náleží, zdůraznila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Poctivost se vyplácí a je třeba ji ocenit," připomněla. Její slova by mohla být jasným vzkazem i pro případné další případné objevitele cenných památek dávné minulosti.

Čtěte také: Studenti odhalují tajemství pražských divných míst