Stávková pohotovost nijak nenarušuje chod nemocnice, péče je zajištěna.

„Krok nemocničních odborů podporujeme. Bulovka má podle našich informací vysoké pohledávky po lhůtě splatnost, vysoký úvěr a pokuty od finančního úřadu," řekla  šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

„Se situací v nemocnici jsme obeznámeni, nicméně v tuto chvíli nejsme schopni podat k ní nějaké podrobnější informace. Výběrové řízení na post ředitele nemocnice bude vypsáno v pondělí 7. října," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

V řadách zdravotníků i ostatního personálu prý vzrůstá neklid kvůli špatnému zařazování zaměstnanců do platových tříd či vysokým pohledávkám po splatnosti. Opakovaně je prý porušována kolektivní smlouva v opatřeních, kterými zaměstnavatel zajišťuje rovné zacházení se zaměstnanci.

Výzva všem zaměstnancům

Odbory vyzvaly k podpoře svých požadavků všechny zaměstnance nemocnice. „Arogance, diskriminační a asociální přístup vedení nemocnice k zaměstnancům se jednoznačně dotýká každého z nás," uvádí se v dokumentu, který podepsali předsedové nemocničních organizací lékařských, zdravotnických a nezávislých odborů.

„Je to pro nás velké překvapení. Odbory žádají informace o čerpání přesčasových hodin, vývoji průměrné mzdy či plánu investic. Mají zástupce v investiční komisi a o všem spolurozhodují. Pokud ale informace chtějí znovu, dostanou je," řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Připomněl, že loni se po dlouhém vyjednávání podařilo uzavřít kolektivní smlouvu, která má jediný společný cíl – spokojené pacienty a prosperující Bulovku. Pokud byli odboráři s plněním kolektivní smlouvy nespokojeni, měli podle Šalka především přijít za vedením nemocnice.

Řada zaměstnanců se podle mluvčího dozvěděla o vyhlášení stávkové pohotovosti až z dnešního vysílání Radiožurnálu. Nikdo s nimi nic neprojednal. „Z gynekologicko-porodnické kliniky a z interny máme vyjádření, že se od protestu distancují a nesouhlasí s ním," řekl Šalek.

Zachování "vybojovaných" platů

Připomněl, že Bulovka je jedna z mála nemocnic, která zachovala zaměstnancům navýšení platů o 6,5 procenta, které vybojovali lékaři v akci Děkujeme, odcházíme. Její hospodaření zatěžuje vnitřní dluh, podle různých auditů od půl miliardy do dvou miliard, roční obrat nemocnice se pohybuje kolem 2,5 miliardy. Všechny peníze od zdravotních pojišťoven použije na péči o pacienty a na platy, na investice podle mluvčího už nezbývá, jen na opravy havárií, takže se ani vnitřní dluh nedaří snižovat.

Dalším problémem jsou pokuty, které dostala nemocnice za chyby dřívějších vedení. Současná ředitelka ani její předchůdce pokuty nedostali. Nemocnice požádala ministerstvo zdravotnictví jako svého zřizovatele, aby jí pomohlo tyto pokuty řešit.