Za dva dny se na pražský Chodov sjedou delegáti hnutí ANO na médii ostře sledovaný sněm. Co podle vás přinese?

To se odhadnout nedá. Dá se snad jen s jistotou říct, co určitě nepřinese: nového předsedu. Andrej Babiš má pozici jistou a silnou, takže tady se překvapení čekat nedá. Spíše se napjatě očekávají výsledky volby místopředsedů. Tam se dá odhadovat velmi těžko.

Není nikdo, kdo by měl tu funkci jistou?

Snad jen Jaroslav Faltýnek jako první místopředseda, to i média považují za téměř hotovou věc. Tlačenice bude na post místopředsedů. Je otázka, kdo vůbec bude na funkci kandidovat, hovoří se o tom, že nominaci nakonec nepodá ministr obrany Martin Stropnický. Ale stát se může cokoli. Každopádně to bude okamžik, který může být pro ANO naprosto rozhodující.

V jakém smyslu?

Příznivcům Babišova hnutí už nestačí ta jednoduchá hesla z billboardů, chtějí vidět konkrétní činy a osobnosti, které je budou prosazovat. To souvisí i s tím, že chtě nechtě se hnutí ANO bude muset začít profilovat politicky, tedy více doprava či doleva.

K čemu se podle vás přikloní?

Myslím, že členy to táhne spíše mírně doprava. To právě hodně napoví i to, koho si zvolí za místopředsedy. Každý z nich během projevu přednese nějakou svoji představu o tom, kam hnutí směřovat. Podle toho se tedy jasně ukáže, do jaké části politického spektra bude ANO v nejbližší době mířit.

Jedním z mediálně nejpropíranějších kandidátů je starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, má podle vás šanci stát se místopředsedkyní?

Šanci rozhodně má, a ne zrovna malou. Byla Babišovou pravou rukou dlouho před tím, než vstoupil do politiky. To není žádné tajemství. Stejně tak to, že vládne poměrně pevnou rukou. Myslím, že marketingově by to hnutí ANO pomohlo, v Praze má Kleslová poslední dobou kladné body kvůli pozitivním záležitostem, které dokázala prosadit na radnici Prahy 10. Stihla toho poměrně hodně na to, jak krátce je ve funkci starostky. Od různých kulturních akcí po projekty, které pomáhají sociálně slabým.

Před komunálními volbami se o ní nepsalo vždy jen pozitivně, přesto měla dobrý volební výsledek. Jak si to vysvětlujete?

Jednoduše tak, že lidé jsou k mediálním štvanicím poměrně imunní, ty mnohdy mívají spíše opačný dopad. Učebnicový příklad toho je volba prezidenta, ve které média také prosazovala jiného kandidáta, než který nakonec vyhrál volby. Kleslová má za sebou navíc zajímavý životní příběh, je to vdova, která si vždy musela poradit sama. Sama si musela poradit v politice a sama vychovává dceru. To na voliče působí kladně, chtějí vidět silné vůdčí osobnosti.

Mluvil jste o mediální štvanici, jak se projevuje zrovna u Radmily Kleslové?

Investigativní novináři rozebírají její minulost, přitom celkem nepochopitelně přehlíží fakt, že má čisté lustrační osvědčení. Ale myslím si, že lidé uvnitř ANO se tím nenechávají ovlivnit. Jak jsem říkal. Když se média o něco snaží až příliš urputně, většinou se to obrátí proti nim.