Návštěvníci oddechového parku si v provizorní stánku u Šlechtovy restaurace pochutiny nekoupí. Je totiž zavřený.

Nestabilní podloží u restaurace v minulosti slavné se opět propadlo do země. Pokolikáté už? A Proč?

„Stavba tunelu Blanka se sesuvem půdy nesouvisí,“ sdělil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a dodal, že na 98 procent je na vině prasklý přívod vody k hydrantu.

Voda z něj natekla do sklepů, ty se propadly, následně se zřítila stráň a vyvrátilo se šest stromů nad restaurací.

„V současné době k sesuvu nedochází. Okolí dřívější výletní restaurace je stabilizováno,“ řekl Deníku Václav Kučera, městský statik, podle něj se u restaurace vytvořil kráter v délce dvaceti metrů a šířce padesáti metrů.

K propadu došlo ve Stromovce už několikrát

Půda se ve Stromovce propadla už několikrát. V roce 2008 se na loukách před Šlechtovou restaurací vytvořily dva obří krátery.

Český báňský úřad za to uložil společnosti Metrostav, která Blanku buduje, pokutu ve výši 200 tisíc korun za pochybení. Podle úřadu firma podcenila prevenci a neudělala dost pro zajištění bezpečnosti.

Do konce měsíce musí odbor městského investora začít se sanací. Do té doby bude oblast uzavřena a bude ji hlídat i ostraha.

„Geologové musejí zjistit, jak se bude chovat podloží. Tunel Blanka vede asi 100 metrů od Šlechtovy restaurace a podle všech měření, která na místě probíhala, je stabilní,“ dodal primátor Svoboda.

Na sanační práce má navázat i dlouhodobě plánovaná rekonstrukce chátrající výletní restaurace.

„Městská rada v nejbližších dnech projedná materiál, který umožní začít s opravou restaurace,“ řekl náměstek primátora Karel Březina.

Rekonstrukce restaurace

Rekonstrukce rozpadající se restaurace měla už dávno začít. Loni v květnu hlásalo tehdejší vedení města, že na opravu zdevastované Šlechtovy restaurace dá dvě stě milionů korun.

Objekt ve Stromovce chátrá už třicet let. Částku schválili městští radní a s opravami novogotické stavby se mělo začít vloni, kdy město na přípravy spojené s rekonstrukcí vyčlenilo 30 milionů korun.

„Poté, co se dokončí práce spojené s ražbou tunelu Blanka, přijdou na řadu stavaři a začnou rozebírat opěry domu,“ upřesnil Radovan Šteiner (ODS), tehdejší radní pro dopravu. Dodal, že pod restaurací byly hotovy přeložky inženýrských sítí.

Opravenou Šlechtovu restauraci měli Pražané podle původních plánů navštívit napřesrok. Deset let po dokončení oprav hodlá budovu využívat hlavní město ve spolupráci s Prahou 7.

V opraveném objektu mají Pražané nalézt kavárnu, restauraci, zahradní restauraci a také půjčovnu kolečkových bruslí, kol a dalšího sportovního vybavení. Část interiéru bude využita pro pořádání koncertů, výstav a kulturních akcí menšího charakteru.

Čtěte také: Ve Stromovce se opět sesunula půda