Metropolitní plán je strategický dokument, který stanoví, kde se co může stavět. Platit má od roku 2020. Jeho přípravou je pověřen Institut plánování a rozvoje (IPR). Příprava ale nabírá zpoždění.

Audit ukázal nesrovnalosti 

Na adresu instituce se v posledních měsících snesla vlna kritiky. Audit poukázal na řadu nesrovnalostí. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) mluví o „závažných pochybeních".

Zmínila proto možné odvolání ředitele Petra Hlaváčka, za kterého se v petici postavily stovky lidí. Hlaváček pak zřejmě pod tlakem okolností odvolal Romana Kouckého, zodpovědného za přípravu plánu.

Plán kritizují odborníci 

Radní minulý týden rozhodli, že do konce srpna metropolitní plán posoudí tým expertů. Zároveň vznikne harmonogram a také návrh personálních změn v IPR. Metropolitní plán z dílny IPR kritizují někteří odborníci i radnice.

Podle územního plánu se ve městě řídí veškerá výstavba. Určuje, kde se stavět smí a kde naopak zůstávají veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést také výškovou regulaci staveb. Příprava nového plánu město dosud stála asi 50 milionů korun.

Roční rozpočet IPR

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má kromě přípravy nového územního plánu řešit urbanistický rozvoj města.

IPR se profiluje jako odborné pracoviště se zaměřením na výzkum v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Čtěte také: Chystaný územní plán prověří tým expertů