Snahu odbahnit Hostivařskou přehradu ohrožuje odvolání jednoho z účastníků výběrového řízení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
„Radní proto na svém úterním zasedání nemohli vybrat firmu, která by práce provedla,“ řekl radní pro životní prostředí Vladislav Mareček (ODS).

Nádrž je přitom již částečně vypuštěna, a Pražané se tak v ní nemohou koupat.

V bahně se daří sinicím

Od vzniku přehrady na začátku šedesátých let se v ní vytvořila vrstva bahna, která snižuje hloubku vody. Ta se pak rychleji prohřeje a snáze se v ní každoročně přemnoží sinice.

Dělníci mají podle plánů z přehrady odvézt ve dvou etapách téměř 200 tisíc metrů krychlových bahna. Za práce magistrát zaplatí asi 148 milionů korun.

Sto padesát milionů

Na jednání radních mělo padnout jméno vítězné firmy, která část prací udělá. Jako nejlepší nabídku měla komise doporučit tu od sdružení Čistá Hostivař, ve kterém se spojily firmy Arko technology, a.s., Pas plus s.r.o. a Czech Canada, s.r.o. Nabídly nejnižší cenu, 66 milionů korun, i nejkratší vzdálenost na úložiště bahna, což bylo jednou z podmínek řízení.

Výběrové řízení ale jeden z účastníků napadl u ÚOHS, magistrát proto musel jednání o vítězi přerušit. Odvolání v soutěži již přitom vedení metropole muselo řešit. Sdružení Čistá Hostivař napadlo své vyloučení z výběrového řízení kvůli údajnému nesplnění vyhlášených podmínek. S připomínkou uspělo a soutěž vyhrálo.

Odbahnění má být hotové na konci roku 2011.