Počet událostí způsobených nedbalostí při používání rachejtlí a petard byl téměř srovnatelný s minulými oslavami: v noci na přelomu roků 2021 a 2022 jich hasiči v Praze napočítali 57.

Zpravidla byli hasiči voláni k hořícím křovinám, plastovým kontejnerům, odpadu, ale i samotných zbytků pyrotechniky. Při jednom ze zásahů u kontejnerů dokonce zasahující jednotka dostala do auta talíř s chlebíčky; doma připravenými v tradičním pojetí.

| Video: Youtube

Rozsáhlejší škodu, která byla vyčíslena na 30 tisíc korun, způsobil požár tújí v Horních Počernicích. Na tuhle informaci na twitteru reagoval uživatel Paty Element: „No, jestli shořely jen ty túje, tak je ta škoda nulová…“ Větší požár také vypukl na zatravněné střeše prodejny řetězce Billa v Modřanech, k němuž byli hasiči přivoláni hodinu před půlnocí: hořelo na ploše 30 metrů čtverečních. Zde se při hašení uplatnila i výšková technika; s plameny si nicméně hasiči poradili během několika minut.

První zásah nového roku zaznamenali v Praze hasiči ze smíchovské stanice: šest minut po půlnoci vyjížděli k požáru travního porostu v Košířích. Další pak začaly přibývat jeden za druhým. Ani letos se oslavy neobešly bez zalétnutí pyrotechniky do nežádoucích míst i přímo v lidských obydlích – do Vysočanské ulice na Proseku jeli hasiči dohašovat odložené věci na balkonu panelového domu.

Největší požár prvních hodin roku 2023 v Praze však s používáním pyrotechniky nesouvisel. Dvě hodiny po půlnoci se profesionální i dobrovolné jednotky sjely do ulice Na Balkáně v Praze 9, kde hořel malý elektromobil. Už při příjezdu první jednotky byl interiér auta v jednom ohni. S plameny si hasiči zasahující v dýchací technice poradili za pomoci jednoho vodního proudu. I když samotné auto bylo uhašeno, kontrola ukázala, že jeho baterie zůstává nestabilní. Uplatnilo se proto také speciální hasicí a řezací zařízení Cobra, které narušilo plášť baterie a ochladilo její vnitřní část. Zásah se protáhl až do sedmé hodiny, kdy došlo na poslední kontrolu baterie pomocí termokamery. Příčinu požáru zjišťuje vyšetřovatel hasičů společně s policií; způsobená škoda se podle prvního odhadu bude počítat v řádu statisíců korun.

Během noci na přelomu roku se však pražští hasiči nevěnovali jen hašení. Krátce po půlnoci lezci zachraňovali ze zhruba stometrové výšky dvojici, která vystoupala na komín v Malešicích. Poté, co dotyčné bezpečně dostali na zem, předali je policistům. Dva lidé také potřebovali pomoc pod Karlovým mostem, kde s lodičkou uvázli na mělčině.

Pražská záchranná služba hodnotí oslavy konce roku jako „spíše mírnější“ ve srovnání s předcovidovým obdobím. Během noční služby v centru Prahy, tedy ve speciálu Golem na Václavském náměstí a na stanovištích na Staroměstském náměstí, ošetřovali zdravotničtí záchranáři 28 účastníků oslav; deset z těchto pacientů bylo nutno převézt do nemocnice. Častější byly komplikace spojené s pitím alkoholu včetně pádů; úrazů spojených s pyrotechnikou řešili pouze šest. S ohnivým řáděním souvisel i první výjezd pražských záchranářů po půlnoci: 22letý muž potřeboval ošetřit ruku zraněnou petardou. Celkově v Praze záchranáři zaznamenali 81 událostí spojovaných s oslavami.