Dohodl se na tom v pátek Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) s Českými drahami. Informoval o tom mluvčí ROPID Ondřej Kubala. Vlaky v zastávkách zprovozněných 1. září nezvládaly nápor cestujících.

Zkušenosti prvních dní provozu na vlakové lince S65, která jede z pražské Knížecí přes nově otevřené vlakové zastávky Hostivice-Sadová, Hostivice-U hřbitova a Chýně, ukázaly, že zájem cestujících o nové vlakové spojení z této oblasti je mnohem větší, než provozovatelé dopravy čekali. Podle Kubaly měly tento týden ranní vlaky do Prahy několikrát problém zvládnout nápor cestujících.

„Věděli jsme, že je nové vlakové spojení z Chýně a Hostivice mnohem rychlejší než dosavadní autobusy, ale že s ním začne jezdit tolik lidí, že je bude mít vlak problém pobrat, nikdo z nás nečekal," uvedl pověřený šéf ROPID Pavel Procházka.

Posílení z Rudné

Posíleny budou spoje v 6:04 a v 7:11 s odjezdem z Rudné, které přijíždějí na Knížecí v 6:50 a 7:56, od pondělí budou mít dva vozy. Tím by ale úpravy končit neměly, ROPID uvažuje o posílení některých odpoledních spojů.

„Od pondělí 8. září proto budeme mít na týden ve všech vlacích průzkumníky, kteří budou sčítat pohyb cestujících na této lince. Na základě těchto statistik začneme s ČD a Středočeským krajem hledat systémové řešení, jak dopravu na lince S65 posílit i v dalších částech dne," informoval Procházka.

Od 1. září začaly zastavovat vlaky na pěti nových vlakových zastávkách v oblasti Rudné a Hostivice: Rudná u Prahy zastávka, Chýně, Jinočany, Hostivice-Sadová a Hostivice-U hřbitova. V souvislosti s tím se zcela změnily také jízdní řády na tratích Praha - Rudná u Prahy - Beroun a Praha-Smíchov Na Knížecí - Hostivice - Rudná. SŽDC a Středočeský kraj tu společně investovaly několik desítek milionů korun.

Rychlejší cesta

Cesta vlakem z Chýně do Dejvic trvá nově s jedním přestupem v Hostivici pouze 28 minut, dosavadní cesta autobusy nebo autobusem a metrem trvala zpravidla 50 minut.) Na Smíchovské nádraží dojede vlak s přestupem v Rudné za 30 minut, Na Knížecí bez přestupu za 42 minut, na Masarykovo nádraží s přestupem v Hostivici za 38 minut.

Z nové zastávky u hostivického hřbitova trvá cesta do Dejvic jen 23 minut, na Masarykovo nádraží 33 minut a přímým vlakem Na Knížecí 37 minut. Například do Dejvic se dosud z této oblasti cestovalo spoji Pražské integrované dopravy přibližně 50 minut.