Hlavní hygienik ČR ve čtvrtel vyhlásil povinné očkování proti žloutence A pro 4000 dětí z té části Prahy 6, kde kvůli špatnému vodovodnímu potrubí se do pitné vody dostala voda odpadní.

Očkování zaplatí stát, v jednodávkovém schématu, které se uplatňuje při mimořádném očkování, je to za 4000 dětí 2,6 milionu korun. Očkování dospělých zdarma po poradě s pražskou hygienickou stanicí nabídla dnes svým dospělým pojištěncům největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra.

„Nikdo nemůže říct, že to je chybou, ale je to opravdu preventivní opatření. Já bych možná na body v tuto chvíli se přikláněl k tomu očkování nevyhlašovat," uvedl. Také ministerstvo zdravotnictví a pražská hygienická stanice označily očkování za preventivní, v žádném z testovaných vzorků se virus žloutenky A nenašel.

Prymula potvrdil, že v podobných situacích propojení vody kanalizační nebo užitkové s vodou pitnou nákaza hrozit může, na druhou stranu se dá velmi těžko odhadnout, zda riziko je natolik velké, aby se očkovat muselo. 

Starší mají imunitu

Připomněl případy z minulosti, kdy se podobné propojení vody technickou chybou často stávalo ve vojenských posádkách a byly z toho epidemie žloutenky. „Pravdou je, pokud v lokalitě Prahy 6 nebyly problémy se žloutenkou, tak by se tam hypoteticky dostat neměla, pak by očkování bylo zbytečné," poznamenal s tím, že podle něj riziko velké epidemie není reálné.

K očkování až poté, co už lidé možné infekci vystaveni byli, uvedl, že stačí naočkovat, aby vzhledem k dlouhé inkubační době žloutenky byl člověk chráněn. K zacílení vakcinace na děti Prymula uvedl, že starší lidé, kteří se s touto infekcí setkali, mají imunitu.

Diametrálně jiná je situace mladších ročníků, zatímco mezi staršími lidmi je takto přirozeně chráněno přinejmenším 60 procent, u mladších je to mnohem méně, například u mladých matek potvrdila studie tuto ochranu jen u zhruba čtyř procent.

Čtěte také: Hygienici nařídili plošné očkování dětí z Dejvic proti žloutence