Pro vakcínu proti nemoci covid-19 od firmy Pfizer tam teď nejčastěji míří lidé mezi 55. a 65. rokem života. Ti oslovení bezprostředně po očkování si pochvalovali celou proceduru od registrace po aplikaci vakcíny.

„Já i manželka jsme se zaregistrovali minulý týden ve středu a už za dvě hodiny jsme oba měli termín,“ řekl pětašedesátiletý Stanislav před státním velkokapacitním centrem, o jehož provoz se starají zdravotníci z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) spolu s vojáky.

Národní očkovací centrum vzniklo v hale O2 universum.
Babiš se chlubil očkovacím centrem bez vakcín. Není to konkurence, tvrdí Praha

Právě organizaci v centru Stanislav chválil. „Je vidět, že to organizuje armáda. Vše proběhlo bez problémů a na nic jsme zbytečně nečekali. Teď ještě uvidíme, co s námi vakcína udělá,“ dodal muž, který bydlí v Ruzyni. Na opačnou stranu Prahy se manželé vydali po asi dvoutýdenním marném čekání na termín právě v ÚVN.

Očkování tam plánovala i sedmašedesátiletá Ludmila, která ale shodou okolností také skončila v O2 Universum. „Může za to mé nekamarádění se s moderní technikou. Nemám totiž chytrý telefon, ale jen ‚hloupý‘. Ten měl plnou paměť, a proto se ke mně několik dnů nedostaly zprávy o termínech v ÚVN. Po telefonické konzultaci mě rovnou přesměrovali do Vysočan,“ popsala Ludmila. V útrobách moderní haly strávila maximálně půl hodiny včetně ‚povinných‘ patnácti minut odpočinku po očkování.

Vůbec to nebolelo

„Překvapilo mě, že to vůbec nebolelo. Teď se těším na bezpečnější návrat do běžného života,“ konstatovala vitální žena, která posiluje imunitu ledovou sprchou a díky vakcinaci bude zase moci doprovázet po městě slabozraké a nevidomé studenty. Druhou dávku má Ludmila dostat v polovině června, zatímco její manžel Jiří už ji má od půlky dubna.

Podle tiskové mluvčí ÚVN Jitky Zinke k úternímu dopoledni projevilo zájem o očkování v O2 Universum kolem 19 tisíc lidí a všichni přihlášení také záhy dostali na výběr blízké termíny. Kapacita Národního očkovacího centra se má postupně navyšovat z počáteční tisícovky očkovaných denně na zhruba 7000 ve druhé polovině června, kdy už se budou souběžně dávat první i druhé dávky.

Zahájení očkování na poliklinice ve Spálené ulici vakcínou Moderna v pondělí 1. března 2021.
Vyberte si nejmenší frontu. Pomůže aplikace s vytížeností očkovacích míst

Momentálně je v hale obsluhováno šest z celkových 24 stanovišť. U každého je přítomný lékař se zdravotní sestrou a asistentem nebo asistentkou. U vchodu poradí, ale také dohlížejí na odůvodněnost ke vstupu vojáci.

Rychlý průchod celou procedurou usnadňuje unikátní QR kód, který člověk obdrží po úspěšné registraci přes Centrální rezervační systém. QR kód nejprve „odemyká“ turniket u vstupu. Následuje kontrola totožnosti, zdravotního pojištění a dalších náležitostí a poté, opět s využitím QR kódu, konzultace s lékařem. Na ni plynule navazuje samotný „zákrok“, provedený sestrou.

Centrum na Vyšehradě má flexibilní kapacitu

Otevření velkokapacitního střediska oproti plánům oddaloval nedostatek vakcín. „Vzhledem k chybějícím informacím o fungování tohoto centra a jeho kapacitách jsme jako město spustili vlastní velkokapacitní místo v Kongresovém centru na Vyšehradě. Záměrně jsme ho nastavili na flexibilní kapacitu od několika stovek do nejméně tisícovky dávek denně, přičemž teď už máme ověřeno, že je tam možné očkovat až dva tisíce osob za den,“ poznamenala radní Milena Johnová (Praha sobě).

Metropolitní očkovací centrum v pražském Kongresovém centru bylo představeno 17. března 2021 novinářům.
Velkokapacitní očkovací centrum na Vyšehradě začne fungovat příští týden

Podle ní představují kolem třetiny očkovaných na území hlavního města obyvatelé jiných krajů. „Očekávám, že právě takzvaní přespolní budou ve větším počtu volit i Národní očkovací centrum,“ uvedla Johnová.