Celkem zdravotníci mezi lidi s trvalým bydlištěm v hlavním městě rozdělili 1 526 570 dávek. Podle statistik ÚZIS rostou počty těch, kteří už míří pro třetí vpich, pomohlo tomu i zkrácení rozestupu mezi 2. a 3. dávkou z osmi na šest měsíců. Patří k nim i Jiří. Ten svou třetí dávku dostal v neděli v Ústřední vojenské nemocnici. „Šel jsem rád, pokud už mám někdy covid dostat, věřím, že po očkování ho zvládnu s lehkým průběhem,“ řekl Pražskému deníku obyvatel Prahy 2.

Například jen od pondělí do středy tohoto týdne přišlo pro třetí dávku 3970 žen a mužů, kteří mají trvalé bydliště v Praze. O týden dříve 4874 včetně zmíněného Jiřího.

Drtivá většina lidí s pražskou adresou v občanském průkazu se nechala očkovat ve svém městě (93 %), 55 tisíc (3,6 %) vyjela pro injekci do Středočeského kraje a třeba lehce přes 5 tisíc Pražanů a Pražanek se nechalo očkovat až v Moravskoslezském kraji.

Mobilní očkovací týmy

Nejproočkovanější věkovou skupinou jsou lidé od 65 let. V této skupině je dnes alespoň druhou dávkou naočkováno přes osmdesát procent lidí. Rychlému očkování v této věkové skupině se snaží pomoci i hlavní město. Spolu s městskou poliklinikou a červeným křížem vysílá do domovů pro seniory mobilní očkovací týmy. Už dopředu si město zjišťovalo zájem o třetí dávku.

„K očkování mobilním týmem se přihlásilo celkem 784 klientů a 907 zaměstnanců ze 60 zařízení. Praktickými lékaři se nechá naočkovat 2 545 obyvatel a 1 446 zaměstnanců z celkem 32 domovů pro seniory. A do blízkých očkovacích míst by mělo dorazit 396 klientů a 400 zaměstnanců z 27 zařízení,“ uvedla radní Milena Johnová (Praha sobě).

Naopak nejméně jsou zatím naočkovány děti do 16 let, kdy alespoň první dávku obdrželo podle ministerstva zdravotnictví necelých 10 %. Mezi 16 a 29 lety pak první dávku dostala polovina obyvatel. I studenti dostali od magistrátu možnost příjezdu mobilního očkovacího týmu. Zájem je ale minimální. „Nabídku jsme nevyužili, žáci, zejména starší, se nechávají očkovat sami,“ sdělil Pražskému deníku ředitel Gymnázia Nad Alejí v Praze 6 Jiří Benda.

I v dalších školách oslovených Pražským deníkem se zájemci počítají spíše na jednotky. Třeba na Českoslovanské obchodní akademii v Praze 2 chce mobilní tým využít pět studentů. Očkovací vozy objednané magistrátrem by podle posledních zpráv měly do škol vyrazit už tento týden.