Náhled volných míst pro zájemce o očkování v konkrétních lokalitách se objevil na adrese ockovani.opendatalab.cz i díky nově zveřejněným datům ministerstva zdravotnictví.

Zároveň ale kvůli jejich nedostatečné aktualizaci museli informatici službu záhy po jejím spuštění podstatně omezit. Dočasně „vypnuli“ kolonku znázorňující u jednotlivých očkovacích center počet volných míst.

„Pro představu o vytíženosti očkovacích míst můžete zatím použít údaj o počtu lidí ve frontě na stránce konkrétního místa,“ oznámili správci webu.

Cenná data

Zájem o novou službu dosud rychle rostl a přesáhl deset tisíc přístupů denně. Navzdory „nárazu“ na úskalí komplikovaného rezervačního systému nabízí i teď cenné informace.

Po rozkliknutí příslušného očkovacího místa lze vidět počet zaregistrovaných lidí nebo to, kolik z nich v jednotlivých věkových a profesních skupinách už dostalo termín. Znázorněné jsou také přibližné počty dodaných vakcín.

Vzhledem k trvajícím nerovnostem v nabídce mohou informace pomoci při výběru očkovacího místa. Zatímco někde je těžké sehnat lidi vhodné k očkování, jinde mohou zájemci kvůli nedostatku vakcín čekat týdny, než na ně přijde řada.

Kde jsou nejvýkonnější místa?

„Když jsme se s kolegou v lednu snažili získat očkovací termíny pro příbuzné, zjistili jsme, že není kam se podívat na přehled volných míst,“ popsal vznik nápadu Marek Sušický, jeden z jeho tvůrců.

„Začali jsme proto řešit, jak by se dalo pomoci díky otevřeným datům, kterým se profesně věnujeme. Pro naši aplikaci nám však zpočátku chyběla oficiální otevřená data, proto jsme první verzi aplikace udělali čistě jako osobní projekt a založili ho na datech neoficiálních. To se ale změnilo na začátku března, kdy data vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR,“ vysvětlil Sušický.

Web z dílny ČVUT také odhaluje zajímavé statistiky třeba o „nejvýkonnějších místech“, která proočkovala nejvíce vakcín za jeden den.