Ten, kdo se chce nechat v Praze očkovat, najde veškeré informace na jednom místě. Hlavní město spustilo vlastní informační kampaň o očkování v první fázi na webu Ockovani.praha.eu. „Vláda zaspala, po sítích se šíří nejrůznější fake news a hoaxy a ovlivňují veřejné mínění, proto web spouštíme,“ oznámil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pražané na webu najdou praktické věci jako číslo asistenční linky či mapu očkovacích center, kterých je ve městě zatím dvanáct. Možné je také přes portál získat termín v Centrálním rezervačním systému.

Hned na úvodní obrazovce portálu se zobrazuje počet naočkovaných lidí v Praze. Ke včerejšku jich web hlásil 48 734 tisíc. Přičemž druhou dávku už v metropoli údajně dostalo 5669 osob. Číslo se mírně rozchází s tím, které udává Ústav zdravotnických informací a statistiky ministerstva zdravotnictví.

Podle radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha sobě) nejsou čísla od vlády přesná. „Zpočátku se sem jezdili očkovat senioři ze vzdálenějších krajů. Na druhou stranu jsou i lidé, kteří se očkovali mimo území Prahy a žijí tady. Přesné číslo očkovaných Pražanů se nám proto zatím nepodařilo od vlády dostat,“ řekla Johnová.

Informační kampaň bude mít ještě druhou fázi, která se rozjede v průběhu února a připomene život před pandemií. Vizuální styl zdarma poskytla mediální agentura DDB Prague. Odborné informace zajistili experti z Fakultní nemocnice Bulovka.

Praktičtí lékaři? Stále velká neznámá

Nicméně radní včera nevysvětlili, jakou roli v očkovacím procesu sehrají praktičtí lékaři. „Je to úplně nejasné, jednou zaznělo, že jejich ordinace jsou očkovacím místem, že by měli zaregistrovat své pacienty. Později, že jsou prodlouženou rukou očkovacího místa. Je v tom velký chaos,“ řekl Hřib.

Podle radního Petra Hlubučka (STAN) potenciál praktiků spočívá v tom, že k nim mají jejich pacienti, především ti starší, důvěru. „Praktický lékař navíc zná dobře jejich zdravotní stav. Je důležité vědět, zda nemají například nějakou alergii či jiný zdravotní problém,“ dodal Hlubuček.

Podle průzkumu agentury Median má v tuto chvíli zájem nechat se očkovat zhruba 65 procent Pražanů, což je více než celorepublikový průměr. Zhruba 40 procent obyvatel metropole se domnívá, že nemá o očkování dostatek informací.