„Na území hlavního města sledujeme nárůst zájmu o očkování, zejména v posledním týdnu. Důvodů je samozřejmě více. Podle mého názoru především obava z nových vládních opatření v podobě ukončení úhrad antigenních a PCR testů v kombinaci s možností nechat se očkovat posilovací dávkou již po 6 měsících po dokončeném očkování,“ prohlásil Martin Ježek, krajský koordinátor očkování a ředitel magistrátního odboru zdravotnictví.

Výrazně větší zájem o vakcíny potvrzuje i Fakultní nemocnice Bulovka, která provozuje očkovací centrum ve vlastním areálu a druhé ve vestibulu Hlavního nádraží. V pondělí kolem poledne se tam fronta čekajících lidí táhla až na venkovní prostranství.

Očkování - Westfield Centrum Chodov.
Na Chodově padnul očkovací rekord. Zájem o vakcínu je i v okolí Prahy

„Prodloužili jsme provozní dobu a obslužný tým doplnili o jednu zdravotní sestru a dva administrativní pracovníky. Nápor je ale teď značný a platí to i pro centrum v nemocnici, kde na rozdíl od nádraží očkujeme na základě rezervací,“ informovala mluvčí Bulovky Eva Libigerová. Zatímco v létě byla čekací doba po rezervaci maximálně jednodenní, dnes se pohybuje kolem pěti dnů.

Také menší církevní Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Kubelíkově ulici už reagovala na novou situaci. „Kvůli zvýšenému zájmu v očkovacím centru opět navyšujeme kapacity personálu. V případě ještě většího zájmu jsme operativně schopni navýšit provozní dobu. Naopak jsme z kapacitních důvodů nuceni omezit očkování proti jiným nemocem jako např. proti chřipce. Tyto zájemce bohužel dočasně odkazujeme na jiná pracoviště,“ sdělil mluvčí Radek Pešout.

Největší zájem je o jednodávkovou vakcínu

Mezi současnými trendy je rostoucí poptávka po jednodávkové vakcíně Janssen, přičemž ale trvá největší zájem o látku Comirnaty. Nákaza se teď nejrychleji šíří mezi školou povinnými dětmi, které většinou fungují jen jako „přenašeči“ a průběh nemoci mívají slabý nebo zcela bezpříznakový.

Vedení Prahy bude chtít na příštím jednání se státními orgány i pojišťovnami zajistit financování plošných testů ve školách a zároveň dílčí změny takzvaných režimových opatření, která upravují jejich provoz. „Chtěli bychom změnu na takzvanou žloutenkovou karanténu. To znamená, že děti, které nebudou pozitivně testované, se i v karanténě nadále účastní vyučování, jen jsou prostorově a časově oddělené od zbytku kolektivu,“ upřesnil radní pro školství Vít Šimral (Piráti).

Na VZP bude podle něj Praha žádat navýšení počtu proplácených testů kvůli školnímu testování. Mezi požadavky vůči státu je pak „uvolnění testů ze státních rezerv a zahrnutí Prahy do plošného testování.

Centrum Opero u Staroměstského náměstí.
Dopad covidu: Zaměstnanci chtějí bezpečné kanceláře a větší možnost home office

Podle dat ÚZIS má za sebou druhou dávku vakcíny přibližně 737 tisíc lidí s trvalým bydlištěm v Praze. To představuje necelých 70 procent dospělé populace hlavního města, které se v tom ohledu řadí na třetí místo za Vysočinu a vedoucí Středočeský kraj. Nejvyšší podíl naočkovaných je ve věkové skupině 75-79 let. Celkem se už na území Prahy proočkovalo bezmála dva a čtvrt milionu dávek včetně 50 tisíc jednodávkových vakcín a 25 tisíc „posilujících“ (třetí dávka).

Ve velkém počtu si pro ně přijíždějí i obyvatelé jiných krajů v čele se Středočechy. Mezi v Praze naočkovanými je přes přes 50 tisíc zdravotníků, skoro 40 tisíc chronicky nemocných, 20 tisíc pedagogů a přes 10 tisíc pracovníků sociálních služeb.