Internet obletěla zpráva o tom, že Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) očkovala i náhodné lidi z ulice, aby nemusela zbylé vakcíny vyhodit. Mluvčí VFN Marie Heřmánková má trochu jinou verzi. „Rozhodně není pravda, že sestřičky vybíhají do parku na Karlově náměstí a odchytávají lidi na očkování,“ říká.

Věc se má tak: otevřené plato s vakcínami se musí do pěti hodin spotřebovat. Očkovací centrum denně zvládne podat 500 dávek, využít chce všechny.

Někteří objednaní nepřijdou

ON-LINE ke koronaviru naleznete ZDE

„Na začátku nebyl žádný centrální systém očkování, každá nemocnice si musela vytvořit své seznamy,“ nastiňuje Heřmánková. Ve VFN mají pečlivě připravenou databázi lidí, kteří mají jít na očkování přednostně. První jsou zdravotníci z covidových oddělení.

„U nás ale rotují. V případě, že někdo vypadne, vezmou službu na jiném oddělení. Kromě nich očkujeme také pracovníky záchranné služby, máme i seznamy seniorů od Prahy 2,“ líčí Heřmánková.

Podle ní se stává, že se někteří objednaní k vakcinaci nedostaví, a ani nezavolají. „Další přicházejí s teplotou, či nachlazením nebo berou léky a kvůli těmto kontraindiakcím nemohou vakcínu dostat,“ zdůrazňuje mluvčí. Nemocnice proto sáhne mezi náhradníky.

„Bylo povoleno očkovat rodinné příslušníky z rizikových skupin. Když se chýlí směna ke konci, voláme jim. Jedná se o 10 až 15 lidí, kteří jsou schopni tu do hodiny být. Cílem je nevylít ani jednu dávku,“ dodává. V těchto dnech už očkovací centrum funguje podle centrálního systému od ministerstva zdravotnictví, v rámci jehož podává 500 injekcí denně.

Na Bulovce zvýšili kapacity očkovacích prostor

Kapacity očkovacích prostor posílili na Bulovce. V úterý se zde totiž lidé mačkali na chodbách. Dodržovat rozestupy nešlo. Podle vedení nemocnice dorazilo velké množství lidí z rizikové skupiny bez objednání a nechtěli je odmítnout. Mluvčí Filip Řepa říká, že očkování nyní probíhá v několika patrech.

„Zvětšili jsme také prostory čekáren a posílili personál,“ sděluje Řepa. V případě, že někdo z objednaných nemůže dorazit, i tady přijdou na řadu náhradníci. „Očkované doplňujeme rodinnými příslušníky zaměstnanců, musí jim být ale přes 80 let. Vakcíny rozhodně nezbudou,“ ujišťuje.