Vstupní hala Kongresového centra na Vyšehradě se proměnila v Metropolitní očkovací centrum. V provozu má být od následujícího týdne. Podle ambiciózních plánů tam zvládnou naočkovat až tisíc lidí denně.

A bude-li k dispozici dostatek vakcín, může být kapacita ještě navýšena díky rozšíření provozu na sedm dní v týdnu a až dvanáct hodin denně. Počítá se totiž s tím, že do Prahy budou jezdit za očkováním i lidé z jiných krajů.

Budou vakcíny Pfizer

Magistrát včera potvrdil, že má od ministerstva zdravotnictví vakcínu Pfizer na příští týden slíbenu. „S národním koordinátorem pro očkování je domluveno jedenáct set vakcín,“ uvedla Milena Johnová (Praha sobě), radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku.

V testovacím provozu v příštím týdnu se na Vyšehradě budou očkovat příslušníci městské policie, lidé s nejrůznějšími kognitivními poruchami a jejich pečovatelé. „Poté se pojede podle dodávek,“ dodala radní.

Johnová uvedla, že by se tam lidé s registracemi přes centrální rezervační systém mohli nechat očkovat od 6. dubna. Česko totiž počítá s nárůstem dodávek vakcín v průběhu dubna.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) narazí ke konci března státní očkovací místa na svůj limit. „Proto vznikl plán na zřízení velkokapacitního očkovacího centra v Kongresovém centru na Vyšehradě. Od státu budeme požadovat minimálně sedm tisíc dávek vakcíny Pfizer týdně a postupně se můžeme dostat až na čtrnáct tisíc dávek týdně. Tím se vyřeší i problém hromadících se vakcín ve státních očkovacích místech,“ řekl Hřib.

Ten se na začátku týdne pustil do premiéra Andreje Babiše (ANO) s tím, že ve vládních skladech leží nevyužitých třiatřicet tisíc očkovacích dávek.

Několik stanovišť

Vyšehradské očkovací centrum je rozděleno na několik stanovišť. První z nich slouží k vyplnění dotazníku a setkání s lékařem. „Ten diagnostikuje, zda člověk je, nebo není vhodný na očkování. V případě, že není, dohodneme s ním individuálně jiný termín očkování,“ vysvětlila Andrea Sklenářová, projektová manažerka centra.

Zájemce o očkování poté zamíří do další zóny centra, kde proběhne očkování. Vakcíny tam budou aplikovat zdravotní sestry.

Na posledním stanovišti se pak vydávají očkovací průkazy s typem a šarží vakcíny. Očkovaný se tam také dozví termín, kdy ho čeká druhá dávka.

Před východem je ještě možné využít odpočinková místa. „Po očkování je doporučená klidová doba 30 minut, záleží to ale na každém. Kdo chce odejít dříve, může,“ poznamenala Sklenářová.

K místu se dá zajet také pohodlně autem, přístup je vyřešen přímo z parkoviště u kongresového centra.

Zdravotnický personál zajistí společnost Clinicum, která provozuje soukromé kliniky, spolupracuje také se sdružením pražských praktiků. Všichni lékaři a sestry tam přitom budou pracovat nad rámec svých ordinačních hodin.

„U našich sester a lékařů je velký zájem se na očkování podílet. Na dodávky vakcín budeme pružně reagovat. Jsme připraveni očkovat jakoukoli schválenou vakcínou,“ oznámil Stanislav Zezulka, projektový manažer společnosti Clinicum.

Nezdravotnický personál pak dodá Kongresové centrum Praha. Magistrát předpokládá, že na provoz očkovacího centra během následujícího půlroku vynaloží přibližně 9,3 milionu korun.