Aktivitu klíšťat hodnotí meteorologové pěti stupni obdobnými školnímu známkování. Jestliže udělili jedničku či dvojku a nyní to platí celorepublikově, znamená to, že riziko napadení klíšťaty hodnotí jako zanedbatelné až mírné.

I tak je dobré být opatrný. Pro stupeň 2, tedy mírné riziko, totiž Český hydrometeorologický ústav doporučuje použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech. A následně večer a ráno se prohlédnout, zda se někde na těle klíště nenajde a popřípadě jej odstranit.

Klíště. Ilustrační foto.
Pražané vs. klíšťata. Lidé z hlavního města se nechávají očkovat

Za rizikovější prostředí označuje ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová okraje lesů, luk, břehy vodních toků, zarostlé neudržované plochy či listnaté a smíšené porosty.

Právě s odkazem na aktuální údaj meteorologů potvrdila Deníku i Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice, že kolem problémů s klíšťaty je zatím klid.

Očkování je třeba skloubit

Lidé, kteří se chtějí nechat očkovat proti encefalitidě, zákeřné chorobě přenášené právě klíšťaty, mají nyní nejvyšší čas. A to navzdory tomu, že před sezonou se používá zrychlené schéma očkování s podáním druhé dávky po čtrnácti dnech.

Již nejméně dva týdny jsou klíšťata aktivní.
VIDEO: Klíšťata se mají čile k světu, ze stromů na lidi opravdu neskáčou

Šalamunová vysvětlila, že toto očkování je třeba oddělit od nyní také velmi aktuální vakcinace proti koronaviru. „Mezi těmi dvěma očkováními je třeba zachovat rozpětí minimálně 14 dní. Raději ale více,“ upozornila.

Lidé by se v této věci měli poradit se svým praktickým lékařem. Ten je tím, kdo nejlépe zná zdravotní stav svého pacienta. A také bývá tím, kdo může reagovat na potřebu úpravy termínu podání očkovací látky.

Očkování - Ilustrační foto
Mimo systém. Tisíce cizinců v metropoli nemají šanci na očkování

V případě, kdy se zájemce o vakcínu proti covid-19 zaregistroval k jejímu podání v očkovacím centru (a takových je zatím většina), dostane pevný termín, se kterým není možné „hýbat“.