„Ti, co opravdu vakcínu chtěli a chtěli přispět ke společné imunitě, už očkování jsou. Ostatní to odkládají nebo nechtějí, existují i skalní popírači,“ řekla radní pro zdravotnictví a sociální služby Milena Johnová (Praha sobě).

V absolutních číslech to znamená, že v Praze si alespoň pro první injekci přišlo 753 353 lidí z celkem 1,33 milionu. Ukončené očkování oběma dávkami má 704 399 osob. Vyplývá to z posledních ověřených dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) podle bydliště a věkových skupin.

Neočkovaní osamělí senioři a bezdomovci

Ne všichni však měli dosud možnost si pro injekci dojít. Podle radní Johnové je problém s osamělými imobilními seniory a lidmi žijícími na ulici. Hygienické stanice a lékaři o nich často nemají přehled. Magistrát ve spolupráci s městskými částmi proto nabízí nejrůznější způsoby, jak jim očkování usnadnit a umožnit. Například Praha 6 spustila projekt Doprovod na očkování a od konce března na očkování odvezla přes 30 seniorů. Ve spolupráci s praktickou lékařkou Ludmilou Bezdíčkovou zajišťuje také domácí očkování těch, kterým jejich zdravotní stav neumožňuje přesun na očkovací místo.

close Podíl neočkovaných obyvatel Prahy. info Zdroj: Deník zoom_in Podíl neočkovaných obyvatel Prahy.

Další skupinou jsou pak lidé bez domova, kteří často nemají přístup k internetu, aby se standardním způsobem registrovali k návštěvě očkovacího centra. „Společně s neziskovými organizacemi, které s lidmi bez domova pracují, jsme uspořádali vakcinaci této skupiny obyvatel jednorázovou vakcínou jsme takto naočkovali 20 lidí,“ sdělil radní Prahy 6 pro sociální oblast a zdravotnictví Marián Hošek (za KDU-ČSL).

Pro ještě nerozhodnuté Pražany pořádá město společně s lékaři a občanským spolkem Nesedím, sousedím - veřejné setkání. „Pokud se lidé očkování obávají, váhají nebo třeba nemají dostatek informací, mohou se zde přímo zeptat odborníků,“ řekl Hošek. Akce se uskuteční ve středu 22. září od 18 hodin v Národní technické knihovně. Vystoupí zde řada lékařů a epidemiologů, program bude ještě upřesněn.

Lidé mohou využít také očkovací autobus, který jezdí na různá místa v metropoli a není potřeba se předem registrovat.

Velká centra v září skončí

V Praze také budou končit velkokapacitní centra, v kongresovém centru na Vyšehradě provozovaném magistrátem zavřou 22. září. Národní očkovací centrum v O2 universum má podle informací Ústřední vojenské nemocnice nájem do 12. září. Očkování se pak přesune do menších center a k praktickým lékařům. „Zájem byl naplněn, lidé už tam chodí méně. Nyní je hlavně potřeba motivovat ty, kteří se ještě neočkovali. Proto jsme oslovili i komunitní organizace,“ řekla Johnová.

„Vzhledem ke stávající situaci, stupni proočkovanosti a počtu osob, které onemocnění prokazatelně prodělaly, lze předpokládat, že se na podzim počet nemocných zvýší. Zda-li bude nárůst takový, že půjde o další vlnu, nelze predikovat,“ vyjádřil se mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.