Místo několika dnů čekání na přidělení termínu v očkovacím centru stačí stát pár desítek minut ve frontě. Navíc se šancí vyhrát některou z cen, v losování jsou denně tenisky a poukazy na web s počítačovými hrami, jednou týdně pak i mobilní telefon. Ta jsou lákadla dvou míst, která od začátku týdne zajišťují v Praze očkování proti covidu-19 bez před-chozí registrace.

Jejich využívání se stalo populární, zájemce neodrazuje ani to, že mohou strávit ve frontě až několik hodin. Zatím míří do nákupního centra na Chodově a na hlavní nádraží. Od začátku příštího týdne se připojí ještě třetí očkovací místo bez registrace: v nákupním centru Nový Smíchov.

Na hlavním nádraží si příchozí navíc při jediné návštěvě vyřídí vše potřebné pro získání certifikátu bezinfekčnosti vyžadovaného k tomu, aby lidé mohli žít běžným stylem života. Po-užívají tam totiž jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson.

Strasti sousedů

Pražská nabídka ovšem znamená problém pro očkovací centra ve středních Čechách. Už registrovaní zájemci o očkování jim totiž prchají do Prahy. Bez zrušení rezervace nedorazí do očkovacího centra, kde už měli určený termín očkování. Tam na ně s připravenou vakcínou čekají marně.

Podle středočeského radního pro oblast zdravotnictví Pavla Pavlíka se už během prvních dnů provozu pražské novinky ukázalo, že je to tak časté, až to komplikuje působení očkovacích center v kraji. Byť situaci, že se z různých důvodů někdo nedosta-ví, znají už z minulosti a jsou na ni připravena, aby už naředěné vakcíny nebylo nutné vyhazovat.

Seznamy náhradníků, kteří mohou dorazit na zavolání, už se však ve středních Čechách tenčí.

Dá se přitom očekávat, že k cestě za očkováním do Prahy se nově nechá zlákat další vlna zájemců o podání vakcíny Comirnaty, známější spíš pod označením dodavatele Pfizer/BioNTech, kteří se původně zapsali k očkování jinde. Od včerejška u ní totiž platí zkrácení odstupu podání druhé dávky na tři týdny, což se však nevztahuje na zájemce, kteří už mají termíny určené.

Návštěvu některého z vakcinačních center v Praze volila řada Středočechů prakticky už od zimního zahájení očkování. Dlouhodobě platilo, že do hlavního města si pro vakcínu zajela bezmála čtvrtina obyvatel kraje. Včetně seniorů v počátečních fázích podávání vakcín, kdy byly tyto nedostatkové preparáty vyhrazeny jen pro konkrétní profesní skupiny a pro nejstarší občany.

Středočeši se v Praze očkují častěji

V poslední době podíl očkování Středočechů provedeného v Praze ještě trochu stoupl: aktuálně přesahuje čtvrtinu. Podle evidencí středočeského krajského úřadu bylo očkovaným lidem s bydlištěm v kraji podáno celkem 1 206 245 dávek. Ve středních Čechách, v rámci dvaadvaceti očkovacích míst, velkokapacitních center i v ordinacích praktických lékařů, to přitom bylo 71,3 procenta. Na Prahu připadá 26,1 procenta. Zbytek zajistily další čtyři kraje, nejvíce Ústecký.

Praha a Ústecký kraj dominují rovněž v evidenci lidí odjinud, kteří si naopak nechali píchnout vakcínu ve středních Čechách. Takových očkování zatím statistiky zaznamenávají 108 175, z toho za poslední dva týdny 12 842.

Na celostátně vykázaných 9 252 732 očkováních se podle včerejších statistik ministerstva zdravotnictví podílela Praha 1,6 milionu, dále kraje Jihomoravský (1,1 milionu) a Moravskoslezský (981 tisíc). Následují kraje Středočeský (968 tisíc), Ústecký (676 tisíc) a Jihočeský (573 tisíce), nad půl milionu se vyšplhal ještě kraj Olomoucký (502 tisíce).