První dvě místa pro neregistrované zájemce se v hlavním městě otevřela před týdnem. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém víkendovém videu na sociálních sítích uvedl, že v nákupním centru na Chodově se od pondělí do pátku naočkovalo 4058 lidí, na hlavním nádraží pak 2309 zájemců. V obchodním centru Nový Smíchov se bude očkovat denně od 09.00 do 20.00, provoz bude mít na starost motolská fakultní nemocnice.

Na očkování na Smíchově čekalo už před otevřením několik desítek zájemců. První ve frontě byl muž, který se představil jako Hugo. Víc o sobě prozradit nechtěl.

"Přišla jsem, protože chci urychlit odjezd na dovolenou a nečekat na druhý termín i následné volno," řekla reportérovi Pražského deníku Iva Voldižárová z Prahy.

Na Chodově se očkuje vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech, v OC Nový Smíchov od Moderny a na hlavním nádraží jednorázovou od Johnson & Johnson.

Dosud se v Česku od konce loňského prosince očkovalo v různých centrech v nemocnicích, v halách, na výstavišti a podobně. Lidé k tomu potřebovali registraci. Počet podaných dávek podle Babiše v červenci překročí 10 milionů, plně očkováno je v zemi přes 4,2 milionu lidí.

Přilákat k očkování mají také dopisy. Minulý týden pojišťovny odeslaly výzvu k očkování více než půl milionu lidem starších 60 let, řekl Babiš. Tento týden plánují poslat dopis i zbývajícím neočkovaným pojištěncům starším 18 let.