Řešily se především choroby přenosné i na člověka, jako například vzteklina, či parazité typu škrkavka, tasemnice a blechy. Někteří psi ale měli také bakteriální onemocnění a plísně, se kterými se dobrovolníci také pokoušeli pomoci. Skupin Psí život se dlouhodobě pokouší zlepšit životní podmínky zvířatům bez domova a tím nepřímo i lidem bez domova.

Nechceme, aby došlo k přenosu

„Cílem je zabránit přenosu infekcí a parazitů ze zvířat na lidi,“ vysvětluje ředitelka organizace Psí život, Jarmila Pávková. „Například škrkavka je v tomto velice zrádná, protože se přenáší přes výkaly a na to jsou pak náchylné především děti. Takže nejenom že pomáháme takto zvířátkům, ale také jejich okolí.“

S Prahou 5 Psí život spolupracuje dlouhodobě. „Teď už to budou 4 roky,“ vzpomíná radní Prahy 5 Petr Lachnit, který se akce také zúčastnil. „Poskytujeme organizaci prostory a také dostávají jak od nás, tak také od Magistrátu granty. Pomáhají celkově Praze 5, protože tu pak nepobíhají neošetřená zvířata.“

Na září se chystá akce ještě větší

Mimo očkování byla zvířata zbavena vnitřních a vnějších parazitů a všechna také prošla veterinární prohlídkou. U tří mazlíčků se podařilo podchytit probíhající zánětlivá onemocnění, dva záněty v očích a jeden v uších. Tato zvířata nyní budou pečovatelé ze Psího života léčit. U osmi psů se s jejich majiteli dohodli na kastraci fen i psů. „Pokoušíme se pomáhat i jinak, ale zatím nemáme dostatečnou kapacitu, a hlavně dostatek lidí,“ dodává Pávková.

„Dostáváme granty a sponzorské dary pipet a vakcín od různých firem, ale také nám dost pomáhají finanční příspěvky od veřejnosti. Když zrovna nejsme v terénu, tak organizujeme různé sbírky na zvířata v nouzi. Ty můžete najít na našich stránkách www.psizivot.com.“ Další akci plánuje Psí život na 28. září, kdy je světový den proti vzteklině. „To už ale nebude jenom v Praze 5, ale i v dalších velkých městech po republice,“ slibuje Jarmila Pávková.