„Aktuálně se k nám přichází naočkovat třicet až padesát lidí denně. Kapacitu přitom máme až pět stovek osob za den a po určitou dobu jsme skutečně očkovali stovky lidí. Teď bývá největší zájem v pátek, protože víkend mají mnozí vyhrazený na odpočinek,“ sdělil Pražskému deníku pracovník očkovacího střediska ve Fakultní poliklinice VFN na Karlově náměstí. Během naší návštěvy nebyl přítomen jediný zájemce o vakcínu. Vždy v úterý se tam mohou očkovat i děti od 5 do 15 let. Zpravidla jich v poslední době přichází kolem deseti.

Snížení očkovacích míst na jedno

Jednoznačný je trend i ve Fakultní nemocnici v Motole. „Zájem o očkování se v posledních měsících snižuje. Od 19. března jsme počet očkovacích míst snížili ze dvou na jedno. Od 1. do 22. dubna bylo naočkováno 860 dávek vakcíny Comirnaty a 33 dávek vakcíny Nuvaxovid. Z výše uvedeného počtu se jednalo o 673 třetích posilujících dávek a 74 dávek Comirnaty junior. Převažují očkovaní v seniorském věku,“ informovala Jana Merxbauerová z Odboru komunikace FNM.

„Určitě je zájem během posledního měsíce na dvaceti procentech toho, co se očkovalo v únoru a březnu, oproti konci minulého roku pak na deseti procentech. Pokud se nebude očkovat novým typem vakcíny, cíleně zaměřeným na nové mutace, neočekáváme opětovný nárůst poptávky,“ odhaduje ředitel církevní Nemocnice sv. Kříže Žižkov Tomáš Krajník.

Také jeho zařízení už omezilo očkovací služby na dva dny v týdnu a do budoucna uvažují o vyhrazení jediného dne, případně očkování „například v rámci interní ambulance“.

V malé žižkovské nemocnici mírně vede „v popularitě“ Moderna před Comirnaty a jasně převažují třetí posilující dávky, pro které přicházejí většinou senioři.

„Celkem často dorazí i cizinci, kteří potřebují očkování k cestování. Senioři jsou ukázněná skupina a po obdržení výzvy přes Tečku a telefon k očkování se na třetí dávky dostavují. Většina lidí se vzhledem k převažujícímu počtu nových mutací nechají k očkování znovu motivovat, až se začnou distribuovat vakcíny cílené na nové mutace. Obecně je známo, že zvyšováním frekvence očkování dalšími dávkami stejného typu není zaručen lineární růst imunizace organismu vůči covid-19,“ dodal Krajník.

Důsledek zrušení většiny opatření

Na jeden až dva dny v týdnu zredukovala očkování také soukromá společnost GHC Genetics s vakcinačním místem v Libni. „Jednoznačně mohu potvrdit klesající trend. Největší propad byl mezi lednem a únorem. Dnes je počet osob zhruba na 15 procentech oproti lednu 2021,“ sdělil tiskový mluvčí GHC Genetics Michal Mikšík.

Ředitel FYZIOkliniky, která provozuje očkovací centrum na Chodově, vnímá pokles zájmu o očkování z několika stovek na často třeba jen 15 lidí denně jako důsledek zrušení většiny vládních restrikcí.

„Očkujeme bez přerušení i po tomto poklesu. Očkování pokládáme společensky za velmi důležité, a proto odmítáme přestat tuto službu občanům nabízet. Dokonce nám od dubna pojišťovny přestaly provedení vakcinací hradit, ale my očkujeme dále, i když je očkování nyní pro nás ztrátové,“ zdůraznil Zdeněk Bílek, podle kterého ministerstvo zdravotnictví vyslalo „nonverbální signál“, že vakcinace není důležitá, a výsledkem byl konec většiny očkovacích míst. FYZIOklinika nabízí jako jeden z mála subjektů všechny dostupné typy vakcín.