Ten odmítl s odvoláním na rozhodnutí Policie ČR komentovat „důvody a konkrétní způsoby ochrany zvýšeného dohledu“. Nepřímo ale Hřib Pražskému deníku potvrdil, že obavy o jeho bezpečnost souvisejí s jeho stanovisky a kroky, jakým bylo například nedávné přejmenování prostoru před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova. Slavnostní desku odhalil koncem února právě primátor spolu s dcerou zavražděného lídra protikremelské opozice.

„Zůstává pro mě klíčové stát si za svými názory, i když tím může člověk riskovat svoji bezpečnost. Žijeme v demokratické zemi a je mojí povinností hájit svobodu slova svou i všech ostatních,“ prohlásil Hřib. Údajně krátkodobý zvýšený dohled na jeho osobou podle něj probíhá od Velikonoc.

První muž Prahy a otec tří dětí už dříve oznámil, že podal trestní oznámení na neznámého pachatele, protože ho prý na cestě k bydlišti sledovaly podezřelé osoby. Primátor má v rámci policejní ochrany zákaz cestování MHD, kterou dosud používal hojně. Na středeční veřejnou akci dorazil Hřib černým autem, přítomnost policistů v civilu v jeho okolí ale nebyla patrná.

Deska z radnice bude v Muzeu paměti 20. století

Ruskou vládu a její sympatizanty pobouřilo i rozhodnutí primátora nevrátit po celkové rekonstrukci na Staroměstskou radnici takzvanou desku Osvobození. Text na ní adoruje maršála Koněva a přiznává mu prakticky výlučný podíl na osvobození české metropole od nacistů.

„Nelze ustupovat tlaku na to, aby se lež stala pravdou. Pamětní deska byla poplatná své době a zcela zamlčovala roli Pražského povstání. O jakémkoliv prodeji této pamětní desky nyní neuvažujeme. Aktuálně je umístěna v depozitáři Muzea hl. m. Prahy, do budoucna ji plánujeme vystavit v Muzeu paměti 20. století s odpovídajícím historickým výkladem,“ upřesnil Pražskému deníku Hřib.

Konkrétní důvod policií přidělené krátkodobé ochrany nemůže sdělit ani další z komunálních politiků – řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný (ODS).

Až budu prezident, dám mu Řád Bílého lva

Výhružné zprávy mu prý chodily nejvíc koncem minulého roku poté, co městská část schválila vybudování pomníku tzv. vlasovcům, kteří bojovali proti Rudé armádě po boku Hitlerova Německa, ale na sklonku války měli podle českých historiků zásadní podíl právě na porážce německých vojsk v oblasti Prahy. Novotný slíbil pomník dokončit před 75. výročím květnových událostí. Teď se podle něj dolaďuje už jen zabezpečení monumentu.

K nenávistným reakcím na jeho iniciativu se staví s humorem, jak je u něj obvyklé. „Jeden pán mi vyhrožoval smrtí. Když jsem ho pak viděl na vlastní oči, tak mi ho bylo spíš líto. Já to ani řešit nechtěl, protože si nemyslím, že by mi můj vrah napsal o svém úmyslu předem. Ale zasáhla manželka, což je pochopitelné. Ondřej Kolář nám tak trochu ukradl show. Já mu ale strašně fandím a držím palce. Až budu prezident republiky, tak mu okamžitě udělím Řád Bílého lva,“ prohlásil Novotný.