Sérum, za které musejí běžní lidé zaplatit okolo tisícikoruny, dostanou závislí zdarma. Hygienici se shodují, že je to jediná možnost, jak zabránit epidemii žloutenky, která už mezi narkomany vypukla.

Pokud by však o sérum projevili zájem všichni uživatelé drog, nedostane se na ně. Počet uživatelů drog je v Praze až pětinásobně vyšší, než je připravených ampulí.

Na komunitních centrech a odděleních nemocnic, které s narkomany pracují, teď proto leží nelehký úkol: musí rozhodnout, kdo na dávku dosáhne. „Máme sedmdesát klientů, očkovat zdarma můžeme čtrnáct z nich. Na pondělní poradě jsme proto vybrali nejrizikovější klienty a jim tento týden očkování nabídneme,“ řekl Deníku vedoucí lékař substitučního centra Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bečka.

Podle něj nejsou jejich pacienti nejohroženější, protože už se zpravidla v komunitě narkomanů nepohybují, ale očkování rozhodně smysl má. „Samozřejmě čím více dávek dáme, tím menší je možnost, že se nemoc bude šířit dál,“ uvedl.

Virus hepatitidy typu A se totiž z lidského organismu vylučuje stolicí a k přenosu nákazy stačí třeba jen mikroskopické znečištění. Mimo narkomany se tak nemocí mohou snadno nakazit i ti, jež jsou s drogově závislým v kontaktu.

„Když mi očkování nabídli, vůbec jsem neváhala. Hepatitidu jsem už jednou prodělala, a vím, že ji měli i mí kamarádi,“ přiznala v pondělíjedna z prvních klientek centra v Apolinářské ulici, která nechtěla být jmenována. „Kdyby mi o možnosti řekla moje obvodní lékařka, za očkování bych i zaplatila,“ doplnila.

Drogová koordinátorka pražského magistrátu Nina Janyšková nechtěla vynaložené prostředky vyčíslit. Podle ní ale očkování chrání zdraví všech obyvatel hlavního města. „Léčba žloutenky by potom byla daleko dražší.“ Zároveň vyvrátila, že by se do Prahy kvůli bezplatnému podávání sjížděli narkomani odjinud.

„Lidé, kteří si píchají drogy, o své zdraví nedbají. Látku dostanou ti, kteří to opravdu potřebují. Pro streetworkery nebo pracovníky komunitních center navíc nejsou pražští narkomani neznámí. Dotyční jsou u nich dokonce vedeni pod kódovými čísly,“ popsala systém.

Hygienici evidují za červen osmnáct případů hepatitidy, v minulých dvou letech měli v tomto měsíci vždy po jednom případu. Počet nemocných navíc začal v posledních týdnech narůstat.

V řadě Pražanů ale přesto vyvolává plošné očkování rozhořčení. „Když jsem nechával očkovat dceru, platil jsem dvanáct set za jednu dávku. Nějaký feťák ji dostane zdarma. Jako by nestačilo, že ročně magistrát vyčleňuje miliony na nákup injekčních stříkaček,“ zlobil se Milan Blažej.

V metropoli se narkomani a dealeři drog obvykle scházejí v horní části Václavského náměstí, v okolí nádraží Holešovic nebo na Karlově náměstí. Přestože magistrát před několika týdny schválil vyhlášku, která zakazuje v těchto místech pití alkoholu, uživatelé drog si návykových látek mohou užívat bez postihu.

Kde se mohou narkomani nechat tento týden oočkovat:

REMEDIS Pondělí- Čtvrtek: 9:00 – 16:00
CADAS Pondělí- Čtvrtek: 10:00 – 14:30
DROP IN středisko - Čtvrtek: 13:00 – 17:00
KC SANANIM - Pondělí a Středa (ostatní dny po tel. domluvě): 15:30 – 18:30
FN Motol infekční oddělení Pondělí- Neděle: 8:00 – 16:00
Apolinář Pondělí- Pátek: 8:00 – 15:00