Tak zhruba před rokem hodnotil tehdejší náměstek primátora Ivan Kabický záměr developera zřídit na své louce pod novou obytnou zástavbou na Zličíně zvířecí hřbitov s krematoriem.

Ekologický provoz? Místní pochybují

Jenže toto vysvětlení dodnes místním obyvatelům, ani radnici zdaleka nestačí. Přestože představenstvo firmy Benefit Developement veřejnost opakovaně ujišťovalo, že provoz zařízení bude zcela ekologický.

To, že Benefit Developement svou snahu zdaleka nevzdává dokládá i fakt, že přes právě vrcholící druhé kolo protestní občanské petice si firma z kraje ledna zažádala o oficiální studii posouzení vlivu projektu na životní prostředí.

Předložená technická dokumentace uvádí, že zásadní obavy místních ze znečištění ovzduší a nedalekého zdroje pitné vody, jsou liché. Šéf představenstva firmy Alois Mikulášek ujistil, že spalovna má být vybavena tou dosud nejmodernější technologií.

Do země podle něj mají být ukládány výhradně urny s popelem uhynulých domácích mazlíčků. „Hysterie není na místě. Veřejnost seznámíme s podrobnostmi," vzkázala členka představenstva firmy Milada Vondroušová.

Úřadům projekt zatím nevadí

Oběma zástupcům developera už vloni dala za pravdu veterinární správa i příslušný stavební úřad, když projektu byla udělena potřebná povolení. Na úředníky státní správy tedy výše zmíněná ujištění zabrala, což se nedá říci o místních.

Petici proti zřízení zvířecího hřbitova s krematoriem na pozemcích mezi novým „sídlištěm" Zličínské zahrady a parkem Na Prameništi zatím podepsaly bezmála čtyři tisícovky lidí.

„Krematorium se třemi pecemi, šestnáctihodinovou provozní dobou a celkovou denní kapacitou spalování 2200 kilogramů živočišných tkání je ohrožením životního prostředí," píše se mimo jiné v petiční výzvě.

Ta dále například uvádí, že výška komínu krematoria se má vyšplhat na pětadvacet metrů, což koresponduje i s podklady pro studii dopadů projektu na životní prostředí.

„Součástí projektu jsou obřadní síň, budovy technického zázemí, tedy skleník, garáž, zázemí pro zahradnictví, kamenická dílna, chladicí zařízení, restaurace, dvě bytové jednotky, parkovací plocha. Pro pohřbívaní zvířat je vymezen prostor o ploše čtrnáct a půl tisíce metrů čtverečních s kapacitou dvanáct set pomníčků a rozptylová loučka," shrnuje petiční výzva.

A co ceny bytů…?

Je zřejmé, že developer bude mít ještě těžkou práci s tím, aby místní přesvědčil. „Zatím příliš ucelené informace nemáme," svěřila se Deníku jedna z obyvatelek bytového komplexu Zahrady Zličín Iva Válková.

„Kromě možného znečištění životního prostředí se samozřejmě také bojíme znehodnocení našich bytů, které jsme si tu všichni nedávná pořídili," dodala.

Zdejší radnice chce ještě vyjednávat

Starostka městské části Praha Zličín Marta Koropecká doufá, že se rozjetý projekt za pomoci magistrátního odboru územního plánování ještě podaří zastavit. Spoléhá prý na přísné regulativy tak zvaného systému celoměstské zeleně. Koropecká ještě hodlá přesvědčovat zastupitele hlavního města a chystá se i na schůzku s primátorem.

Developer ale trvá na svém, když tvrdí, že koncept jeho projektu zapadá do funkčního využití schváleného územního plánu, které v místě počítá se zřízením plochy pro pohřbívání zvířat v zájmových chovech. Navíc hřbitov, či pietní park nevyžadují změnu územního plánu.

Starostka Zličína i tak vzkazuje, že je nemyslitelné, aby pietní park pro zvířata vyrostl hned vedle dvou hřišť, do kterých zličínská radnice před časem investovala.

„Realizace toho záměru by toto vše úplně zničila. V lokalitě se navíc nachází zdroje pitné vody, což podle nás může být problematické. Doporučovali bychom investorovi, aby si podobné zařízení postavil na důstojném místě několik kilometrů za městem," dodala.

close Na nákresu je patrná vize developera. Takto má vypadat pietní park pro zvířata na Zličíně. zoom_in
Na nákresu je patrná vize developera. Takto má vypadat pietní park pro zvířata na Zličíně.
Zdroj: Benefit Developement