Známého přísloví „trpělivost růže přináší“ se drží zuby nehty obyvatelé Spořilova, a to už téměř rok. Po zářijové demonstraci proti hluku a zplodinám, které způsobují projíždějící kamiony na Spořilově, se místní včera dopoledne vydali s transparenty na pražský magistrát, kde se konalo jednání zastupitelstva.

Jedním z bodů programu byla i petice se zhruba dvěma tisíci podpisů proti omezení vjezdu kamionů do metropole, kterou obyvatelé Spořilova zastupitelům předali.

„Jsem si měla vzít tu plynovou masku,“ vtipkuje Jaroslava Veselá, jedna ze signatářů petice, ve chvíli, kdy skupinku zhruba čtyřiceti obyvatel Spořilova, kteří přišli na veřejné zasedání magistrátu, měli v hledáčku fotografové.

S dobrou náladou a nadšeným výrazem ve tvářích, že se možná začne problém Spořilova brát více na vědomí, se Spořilovští usadili do křesel ve veřejné galerii. Mávání transparenty se slogany „Zachraňte Spořilov“ či „Ochraňte nás před kamiony zákonem“ a úsměv na rtech brzy vystřídaly neklid, nervozita a skepse, a to zejména ve chvíli, kdy se projednávání petice přesunula na druhé místo a bodem jedna se stalo jednání ohledně vzniku nové koalice.

„Tiše se tu zviditelňujeme. Jsem dost pesimistická vůči tomu, co se tu děje. Občan je zajímá jen v době voleb a potom už není vyslyšen,“ stěžuje si jedna z obyvatel Spořilova. Její rozhořčení se týkalo diskutování politiků ohledně nové koaliční smlouvy. „Uvolnili jsme se z práce jen na pár hodin. Teď už musím jít a ne tady pindat,“ dodává rozčileně další signatářka petice a odchází.

Na petici došlo

Ačkoli někteří přestali doufat, že se zastupitelé k druhému programu do večera dostanou, přesto na řešení petice došlo, i když o po více jak čtyřech hodinách politického diskutování, kterého mohli být Spořilovští ušetřeni.

„Tak jsme se dočkali,“ říká účastnice zasedání, která jako jedna z mála Spořilovských vydržela do konce, ostatní museli jít za svými pracovními povinnostmi. „Zůstalo nás asi jen deset. Naši zástupci i někteří z řad obyvatel Spořilova přednesli na zasedání své příspěvky, což je dobře. I když se nám dostalo spíše slibů, aspoň něco se začíná dít. Třeba je to první vlaštovka,“ dodává.

ANKETA: Co si myslíte o přístupu Prahy k situaci na Spořilově?

Markéta Šveřepová

Zatím nevím nic, co by nám pomohlo. To, že přes noc jezdí několik set kamionů po Jižní spojce, je jen kapka v moři. Jinak pro nás vedení nic moc neudělalo. To, co předvádějí politici tady na jednání, si já v práci dovolit nemohu.

Karel Ladýř
Přijde mi, že si z lidí dělají legraci. Například tady na zasedání. Neprojedná se nic a oni si zažádají o hodinovou přestávku. Obecně jednání magistrátu mi přijde vrcholně cynické. Jen proto, aby ušetřili pár kilometrů.

Věra Břicháčková
Uvedu konkrétně příklad z dnešního jednání. Udělají si přestávku, aby lidi, kteří sem přišli, odešli, aby byl hlas z ulice umlčen. Chápu, že teď je tu politická situace vyhrocená, ale musíme být aktivní, jinak s námi budou vymetat.

Jaroslav Šindelář
Už jsem z toho docela otrá-vený. Pořád to ještě nevzdávám a zkouším to, podporuji naši iniciativu, ale je to občas náročné. Je to už přes rok, co za zlepšení situace na Spoři-lově bojujeme, už mi to přijde dost dlouhé.