Pokud se lidé vysloví pro zrušení, konečné rozhodnutí o zavření heren je na magistrátu. Radnice nulovou toleranci může pouze doporučit.

O zrušení hazardu v městské části rozhodovali obyvatelé již v dubnu letošního roku. Pro nulovou toleranci se sice vyslovilo 95 procent hlasujících, ale k urnám se dostavilo pouze 13,81 procenta voličů, a výsledek byl tedy neplatný. Podle zákona musí hlasovat nejméně 35 procent voličů, aby bylo referendum platné.

Praha 8 má nejvíce heren v celé metropoli

Referendum vyhlásí radnice Prahy 8 na základě petice občanů. Ti pod ni sesbírali více než 10.000 podpisů. Lidé budou odpovídat na otázku, zda má radnice učinit veškeré právní kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her na území obvodu. Náklady na referendum Praha 8 odhaduje zhruba na 1,5 milionu korun. O případném zavření heren rozhoduje pražský magistrát, městská část to může městu pouze doporučit.

Opoziční zastupitelé Strany zelených, ANO a ČSSD postup radních kritizovali. Na začátku jednání chtěli do programu zařadit bod, kterým by Praha 8 vyhlásila nulovou toleranci bez referenda, jako to udělali v pondělí zastupitelé Prahy 7. Návrh ale nebyl přijat.

„Praha 8 zůstává místem s nejvyšším počtem heren v celé metropoli. Problematické jevy spojené s hazardem, pouliční kriminalita nebo prodej drog, naopak narůstají souběžně s tím, jak se jiné městské části heren a kasin zbavují. Koalice však je k těmto rizikům slepá," uvedl zastupitel Roman Petrus (ČSSD).

Absolutní zákaz mají herny v mnoha městských částech

Současné znění vyhlášky o hazardu platí v Praze od loňského října. Některé městské části do ní prosadily na svém území úplný zákaz hazardu, další ho výrazně omezily. Nulovou toleranci například zavedla Praha 2, 6, 12, Libuš a mnoho dalších menších městských částí. Nulovou toleranci schválila i Praha 7, magistrát ji ale zatím neuvedl v platnost.